Własna firma czy etat

W dzisiejszych czasach istnieje wiele możliwości zarabiania pieniędzy. Należy jedynie być odrobinę pomysłowym, mieć nieco wiedzy na jakiś temat i przede wszystkim mieć chęci do działania. Formy pracy mogą być przeróżne. Warto jednak zastanowić się nad tym czy korzystniejszą opcją jest WŁASNA FIRMA CZY ETAT.

Wady i zalety pracy na etat

Plusem pracy na etacie jest z pewnością stabilny czas pracy. Po ośmiu godzinach idzie się do domu i można zająć się rodziną, znajomymi, hobby. Praca na etat daje możliwość podejmowania szkoleń, które są przeprowadzane na koszt firmy. Ponadto to stałe dochody – co miesiąc otrzymuje się konkretną kwotę za swoją pracę. Poza tym nie trzeba martwić się o płacenia ZUS, VAT czy inne rozliczenia, bo to robi księgowa w firmie. Pierwszą pensję dostaje się po miesiącu i nie trzeba inwestować, by wyciągnąć jakieś pieniądze. Praca na etacie to mniejsza odpowiedzialność – Recz jasna zależnie od pełnionego stanowiska. Najczęściej jednak wykonuje się swoje obowiązki i idzie się do domu, nie myśląc o tym co się robiło w pracy. Z kolei minusy pracy etatowej stanowią też wcześniej wymienione plusy – a więc normowany czas pracy – wpływający na to, że czasu wolnego tak naprawdę ma się niewiele, stała pensja – i zazwyczaj nic więcej… oraz przede wszystkim to, że jest się całkowicie zależnym od decyzji innych i pracuje się na cudzą markę, nie zaś na siebie. Ponadto często ciężko jest uzyskać urlop i wciąż jest się zmęczonym.

Pozytywne i negatywne strony posiadania własnej firmy

W przypadku posiadania własnej firmy największą zaletą jest robienie tego co się lubi, odpoczywa kiedy się chce (teoretycznie) i że ma się swój własny rozwój jedynie we własnych rękach. To od nas samych zależy pozyskiwanie klienta, omawianie z nim kwestii finansowych i to kiedy pracujemy. Wszystko to jest bardzo piękne w teorii, jednak wymaga od nas wiele odpowiedzialności, wyrzeczeń oraz przede wszystkim kreatywności i umiejętności pilnowania samego siebie. Trzeba samemu rozliczać się ze wszystkiego, podpisywać dokumenty, walczyć z niesfornymi klientami itd.

Co więc w rezultacie wybrać? Dla niektórych lepszym wyjściem jest praca na etat, inni będą się w takiej pracy męczyć. Jedni mają powołanie do tego, by samemu wszystko sobie organizować, inni lubią być prowadzeni i potrafią pracować tylko, gdy ktoś narzuci im obowiązki. Warto jednak spróbować obu opcji, by się przekonać co jest dla nas lepsze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here