posraw

Sukces w pracy dla każdego oznacza coś innego – dla jednych są to podwyżki i awanse, a dla drugich możliwość rozwoju zawodowego i satysfakcja. Jak to wszystko osiągnąć? Nie istnieje złoty środek, który sprawdzi się idealnie w każdej sytuacji, niemniej jednak jest kilka kwestii, jakie warto mieć na uwadze, by zbliżyć się do upragnionego celu.

Bądź solidnym pracownikiem

Osoby, które mówią o sobie, iż odniosły sukces w pracy, zawsze dokładają wszelakich starań, by należycie wywiązać się ze swoich obowiązków. Przestrzegają ustalonych terminów, a powierzone im zadania wykonują dobrze i z troską o wszelakie detale. Wychodzą z założenia, że lepiej zrobić coś raz, a porządnie niż tą samą czynność przeciągać w nieskończoność. Angażują się w to w stu procentach i nie myślą o tym w kategoriach „muszę”, ale „chcę” – odpowiednie nastawienie odgrywa tu bardzo ważną rolę. Jeżeli ktoś nie jest w stanie udźwignąć odpowiedzialności, z jaką wiąże się piastowanie danego stanowiska, to nie jest gotowy na awans, który nieodmiennie oznacza jeszcze więcej pracy.

Przy tej sposobności warto zwrócić uwagę na pewną istotną kwestię. Wiele osób wykracza poza zakres swoich obowiązków, jednakże nie w każdym przypadku zostaje to zauważone przez szefa. Z czego to wynika? Na pewno nie bez znaczenia jest w tym momencie postawa przełożonego, ale nie tylko – niejednokrotnie to pracownik czuje się zbyt onieśmielony, by napomknąć szefowi o swojej aktywności. Tymczasem opłaca się walczyć o swoje – nie jest to wcale równoznaczne z podlizywaniem się przełożonemu. Nie ma niczego złego w podkreślaniu swojej aktywności.

Na korzyść pracownika działa również podnoszenie kwalifikacji – uczestnictwo w kursach i szkoleniach pomaga w zdobyciu nowych umiejętności i cennej wiedzy. Ponadto dla pracodawcy jest to wyraźny sygnał, iż pracownik poważnie myśli o swojej zawodowej karierze.

Motywuj się do działania

Osiągnięcie sukcesu w pracy nie jest możliwe bez utrzymania stosownego poziomu motywacji. W tym obszarze wspomnieć należy o dwóch sprawach:
• motywowaniu pracowników przez pracodawców,
• automotywacji.

Na pierwszy ze wspomnianych aspektów pracownicy wpływu nie mają, na drugi natomiast tak. Z motywowaniem siebie do działania mnóstwo osób ma na co dzień poważny problem – zwłaszcza wówczas, gdy sytuacja w firmie wydaje się niezbyt stabilna, a szefa trudno jest nazwać kompetentnym. W takim układzie warto pomyśleć o zmianie miejsca pracy na takie, które pozwoli się realizować na niwie zawodowej.

Generalnie zaś z demotywacją trzeba walczyć, ponieważ wpływa ona na pracownika bardzo negatywnie. Co zatem można w tym kierunku uczynić? Jest kilka sposobów takich jak m. in.:
• stworzenie komfortowego środowiska pracy,
• określanie celów i umieszczanie ich w konkretnych ramach czasowych,
• wizualizacja celu,
• uświadomienie sobie korzyści płynących z realizacji zadania,
• nagradzanie się za drobne sukcesy,
• zdobycie wiedzy nieodzownej do realizacji zadania,
• niezachwiana wiara we własne możliwości.

Rozwijaj umiejętności interpersonalne

Jednym z najistotniejszych czynników gwarantujących sukces w pracy są umiejętności interpersonalne. Co z tego, że ktoś jest naprawdę świetnym specjalistą, jeśli nie potrafi komunikować się z innymi? Takie osoby zwykle narzekają na pracę i często zmieniają miejsce zatrudnienia, ponieważ uważają przełożonego i współpracowników za niekompetentnych. Nie dostrzegają tego, że problem tkwi w nich samych. Wysokie zdolności interpersonalne przejawiają się m. in. łatwością dostosowywania się do zespołu, wprawą w rozwiązywaniu konfliktów, zdolnościami w zakresie pozyskiwania uwagi etc. Osoby komunikatywne nie boją się głośno wyrażać swojego zdania, ale nie robią to w sposób kulturalny, dzięki czemu nie cierpią na tym ich relacje z otoczeniem.

Nie bądź marudą

Chcąc osiągnąć sukces zawodowy, trzeba mieć na względzie jeszcze parę innych kwestii.
• Prywatne problemy pozostają w domu – zakład pracy to nie miejsce, gdzie można przynosić swoje osobiste sprawy. Nie jest to dobrze odbierane przez zespół. Gdy ktoś ma kłopoty, powinien poszukać innych metod ich rozwiązania, np. poprosić szefa o urlop i w tym czasie odpocząć, uporać się z trudnościami etc.
• Nikt nie lubi pesymistów – narzekanie to narodowa przypadłość Polaków, ale lepiej nie brać sobie tego do serca. Przyjazne nastawienie do innych ma niebagatelne znaczenie – i to nie tylko w pracy.
• Organizacja pracy – niejeden pracownik ma z tym kłopot, efektem czego jest nie wywiązywanie się z obowiązków na czas i tym samym opóźnianie całego zespołu. Dobrze zorganizowana osoba korzysta z rozmaitych narzędzi takich jak np. plannery. Notuje zadania i potrafi spośród nich wyróżnić te priorytetowe. Ma z góry ustalony porządek pracy, którego trzyma się konsekwentnie – ma to ten dodatkowy plus, że w ciągu dnia łatwiej znaleźć chwilę na to, by odetchnąć.
• Imprezy integracyjne – to ważny element funkcjonowania współczesnych firm. ktoś, kto takie wydarzenia omija szerokim łukiem, nie zjednuje sobie sympatii otoczenia. Warto dać się poznać współpracownikom z innej strony – to wzmacnia więzi i sprawia, że atmosfera w pracy staje się lepsza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here