Rozwój zawodowy to jeden z najważniejszych argumentów przemawiających za atrakcyjnością danego miejsca zatrudnienia. W jaki sposób firmy mogą za pomocą narzędzia Extended DISC pomóc swoim pracownikom w efektywnym rozwoju? Na czym polega badanie Extended DISC?
Dlaczego rozwój zawodowy jest tak istotny?
Konkurencyjność wśród firm, ale i także pomiędzy pracownikami sprawia, że bez rozwoju kompetencji trudno mówić o udanej karierze zawodowej. Tempo zmian we współczesnym świecie narzuca konieczność nabywania nowych umiejętności i rozwijania tych, które już posiadamy.
Rozwój zawodowy to także ważny aspekt współpracy między firmą a pracownikiem. Gdy organizacja ma do dyspozycji konkretne narzędzia, wie, jak je wykorzystać z korzyścią dla wszystkich stron, to ma ogromny wpływ na to, jak pracownicy ją postrzegają. Faktyczna obietnica rozwoju zawodowego pozwala wydłużyć “cykl życia” pracowników w organizacji, którzy nie muszą już szukać wyzwań poza firmą, aby osiągać nowe cele.
Extended DISC a rozwój zawodowy
Celem Extended DISC jest odkrycie obszarów, w których pracownik ma naturalne zdolności i co ważne, może się dalej rozwijać. Wskazanie tego potencjału to początek ważnej drogi dla badanego – może samodzielnie się rozwijać w danej dziedzinie, skorzystać z programów i szkoleń lub np. dokonać wewnętrznego transferu w firmie na inne stanowisko, które będzie mu bliższe.
W przypadku rozwoju zawodowego ważne jest także zrozumienie swoich ograniczeń. W kontekście Extended DISC przydatna jest informacja na temat m.in. reagowania na stres, a także największych demotywatorów i motywatorów. Ta część raportu pozwala odpowiedzieć na pytanie, co tak naprawdę jest istotne dla pracownika, jakimi pobudkami się kieruje i w jakich okolicznościach pokazuje pełnię swoich możliwości.
Na czym polega badanie Extended DISC?
Extended DISC to narzędzie biznesowe, oparte na teorii Carla Gustava Junga i 4 podstawowych typach zachowań ludzkich. Wystarczy, aby badany poświęcił 10 minut na zaznaczanie odpowiedzi w kwestionariuszu on-line, aby uzyskać pełny raport. Wspomniane 4 typy zachowań to:
- Styl D to Dominance (Dominacja). Dotyczy takich cech, jak niezależność, chęć rywalizacji, skoncentrowanie na sobie, chęć przewodzenia.
- Drugi styl to I – Influence (Wpływ), który charakteryzuje się optymizmem i otwartością, jak również rozmowność i zorientowanie na innych.
- Trzeci styl to S – Steadiness (Stabilność). Ostrożność, cierpliwość, wzbudzanie zaufania i skromność to kluczowe cechy tego stylu.
- Ostatni styl to C – Compilance, czyli Sumienność. W jego przypadku mówimy o wierności formalnym zasadom, logicznym i analitycznym podejściem, ale także krytycznym spojrzeniem na własne możliwości i dokonania.
Extended DISC w rozwoju zawodowym to kopalnia wiedzy o pracowniku, którą warto wykorzystać. Chcesz wprowadzić to narzędzie w swojej firmie? A może wolisz dowiedzieć się, jakie naturalne zdolności mają Twoi pracownicy, aby lepiej dopasować ich do roli w organizacji? Skontaktuj się z extended.tools, aby dowiedzieć się więcej.