Inwestycja w wino

Inwestycja w wino to jedna z bardziej oryginalnych propozycji na pomnożenie swoich finansów. Tego typu inwestycja jest jedną z mniej ryzykownych, a zarobić można naprawdę sporo.

FORMY INWESTYCJI NA RYNKU

W dzisiejszych czasach form inwestowania swoich pieniędzy jest bardzo wiele – mogą to być lokaty oferowane przez banki, konta oszczędnościowe, fundusze inwestycyjne, obligacje, giełda czy złoto lub nieruchomości. Jednak każdy z powyżej wymienionych rodzajów rodzi ze sobą dylemat czy da się na tym zarobić bez potencjalnego ryzyka. Tymczasem inwestycja w wino jest bardzo pewna – wino im jest starsze, tym lepsze i droższe. Czas wpływa zarówno na smak, jak i wartość wina. Nie ma tu ryzyka upadku wartości jakiegoś banku, spadku ceny złota i tym podobnych. Wino leżakuje przez kilka lat, tak by osiągnąć jakąś wartość na rynku i by sprzedać je w jak najbardziej dogodny dla jego właściciela sposób.

CECHY WINA INWESTYCYJNEGO

Wino inwestycyjne musi posiadać kilka cech. Po pierwsze musi się charakteryzować wysoką i stałą jakością. Podstawą oceny wina jest tzw. skala Parkera (Robert Parker to wybitny znawca win), według której wino może być ocenione od 50 do 100 punktów. Na ocenę wpływają takie cechy jak potencjał sezonu, liczba dni słonecznych, data rozpoczęcia winobrania, pogłoski o szkodnikach i rekomendowany czas do osiągnięcia pełnego bukietu smaku (ok. 20 lat).

Cena wina na rynku jest zależna od miejsca pochodzenia winnicy oraz szczepu, z którego zostało wykonane wino (na świecie istnieje ok. 20 tysięcy gatunków winorośli, jednak tylko 1,5 % jest wykorzystywanych do produkcji wina wysokiej klasy). Wina inwestycyjne powstają głównie w regionie Bordeaux we Francji, rzadziej w Burgundii lub Szampanii. Główne gatunki win to Cabernet Sauvigon, Chardonnay, Merlot, Pinot Nor, Riesling, Sauvignon Blanc, Syrah, Sémillon.

Wino inwestycyjne musi leżakować w specjalnych piwnicach, gdzie istotne jest ciśnienie, wilgoć oraz temperatura. Najlepsze wino musi leżakować około 5 – 7 lat, choć najlepsze walory smakowe według znawców osiąga dopiero po 12 – 18 latach. Trwałość wina inwestycyjnego to okres 40 – 50 lat. Natomiast rekomendowany okres inwestycji w wino wynosi 5 lat.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here