Fundusze ETF na złoto

Fundusze ETF to bardzo szeroka kategoria produktów inwestycyjnych. Zadaniem ETF-ów jest doskonałe odwzorowywanie wartości poszczególnych indeksów giełdowych czy surowców, takich jak np. złota czy srebra. Niewątpliwą zaletą inwestowania w fundusze ETF jest fakt, iż w ten sposób można bardzo efektywnie zdywersyfikować swój portfel inwestycyjny. W poniższym artykule omawiamy, czym dokładnie są fundusze ETF i jak działają oraz opisujemy korzyści wynikające z inwestycji w ETF-y na złoto. Zapraszamy do wnikliwej lektury.

Jak działają fundusze ETF?

ETF to skrót od Exchange Traded Fund, co znaczy „otwarty fundusz notowany na giełdzie”. Z racji tego, iż ETF zaliczany jest do grona funduszy zarządzanych pasywnie, koszty zarządzania są tutaj nieporównanie niższe aniżeli w przypadku tych, które chcą zyskać w krótkim czasie wysoką pozycję na rynku.

Istotą tego rynku jest fakt, iż jego animatorzy nazywany tak zwanymi dostawcami płynności na podstawie poszczególnych indeksów konkretnych instrumentów bazowych przedstawiają oferty danych ETF-ów. Cechą charakterystyczną funduszy ETF jest fakt, iż mają one za zadanie naśladować notowania konkretnych indeksów giełdowych – spółek, obligacji czy surowców. Na polskiej Giełdzie Papierów Wartościowych są notowane zaledwie cztery fundusze ETF, jednakże na innych, światowych giełdach, oferta ta jest znacznie bardziej rozbudowana. Dodatkowo, w fundusze ETF z całego świata można zaopatrywać się korzystając z usług profesjonalnych platform inwestycyjnych.

Mimo tego, iż obecnie fundusze ETF można zakupić bardzo prosto, wygodnie i bez wychodzenia z domu, trzeba koniecznie pamiętać o tym, jakie jest ryzyko z tym związane. Mianowicie: jeśli zaczniemy podejmować decyzje inwestycyjne bez odpowiedniego przygotowania, może się okazać, że w wyjątkowo krótkim czasie stracimy wszystkie zainwestowane przez siebie środki finansowe. Warto zatem najpierw dogłębnie poznać ten rynek, dowiedzieć się jakie jest ryzyko oraz w jaki sposób można je ograniczać, a dopiero później przystępować do realizowania transakcji o dużej wartości.

ETF na złoto – czym się wyróżnia?

Wielu inwestorów stawia na ETF złoto – metale szlachetne to bardzo szeroka kategoria w przypadku funduszy ETF, jednak to właśnie złoto i srebro cieszą się największym zainteresowaniem. Największym atutem inwestycji w ETF na złoto jest oczywiście fakt, iż można zainwestować w ten szlachetny kruszec bez konieczności fizycznego kupowania sztabek.

Wiadomo, że wartość funduszu ETF na złoto rośnie lub spada zgodnie z tym, jaki jest kurs tego metalu. Zarabiamy tutaj na ruchach cenowych, co jest bardzo istotne w kontekście prawdopodobieństwa osiągnięcia sukcesu.

Jakie są korzyści z inwestycji w ETF na złoto?

Inwestycja w ETF na złoto przynosi wiele korzyści. Najważniejsza to oczywiście możliwość łatwej dywersyfikacji portfela inwestycyjnego. Wielu inwestorów postrzega ten metal szlachetny jako bezpieczną przystań w dobie wysokiej inflacji i niepokojów gospodarczych. ETF-y na złoto są też łatwo dostępne i można je bardzo szybko sprzedać w zależności od potrzeb. Wysoka płynność to ogromny atut, który jest doceniany przez znaczną liczbę inwestorów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here