Jak wybrać najlepszą dla siebie lokatę?

Lokaty bankowe to bezpieczny sposób na pomnażanie zgromadzonego kapitału. Z uwagi na niskie stopy procentowe, oprocentowanie tych produktów nie należy do wysokich. Można jednak sporo zarobić, wybierając odpowiednią lokatę. Sprawdź, na co zwrócić uwagę.

Jak wynika ze statystyk, Polacy w bankach zdeponowali 773 mld zł – udział lokat wynosi zaledwie 33%. Rodacy wypłacają środki, ponieważ oprocentowanie nie jest zachęcające. Wystarczy jednak przeanalizować dostępne oferty, aby wybrać możliwie najkorzystniejszą lokatę bankową.

Ważne oprocentowanie

Oprocentowanie to główny parametr, który decyduje o opłacalności tego rodzaju produktów finansowych. Od niego zależy wysokość możliwych do wypracowania odsetek.

Obecnie średnie oprocentowanie nie przekracza 1,5%, aczkolwiek można znaleźć lokaty bankowe korzystnie oprocentowane. Przykładem może być Lokata Standard dostępna w ofercie Toyota Banku. W przypadku umów podpisywanych na okres 36 miesięcy, oprocentowanie wynosi nawet 2,30% w skali roku.

Lokata krótko- czy długoterminowa?

Czas trwania umowy ma kluczowe znaczenie. Lokaty krótkoterminowe często mają niższe oprocentowanie, ale nie wiążą się z ryzykiem utraty odsetek w razie konieczności wcześniejszej wypłaty środków. Lokaty długoterminowe pozwalają zarobić nieco więcej, jednak istnieje prawdopodobieństwo utraty odsetek, gdyby pieniądze były potrzebne „na już”.

Musisz więc dokładnie przyjrzeć się swoim finansom i odpowiedzieć na pytanie, co będzie korzystniejsze w razie nieprzewidzianych wydatków. Jeśli Twój budżet uwzględnia takie nieplanowane koszty, spokojnie możesz założyć lokatę długoterminową. Jeżeli natomiast w najbliższym czasie przewidujesz wydatki, załóż lokatę krótkoterminową.

Wysokość depozytu

Porównując lokaty bankowe, warto wziąć pod uwagę wysokość minimalnych i maksymalnych depozytów. Banki często nakładają górne i dolne granice, w efekcie czego nie każdy może założyć lokatę lub nie może wpłacić wszystkich zgromadzonych środków.

Niektóre lokaty można założyć mając zaledwie 500 zł, a inne – dysponując co najmniej 1000-2000 zł. Często jest tak, że maksymalna kwota nie może przekroczyć 10 000 zł lub 100 000 zł. Część banków nie narzuca natomiast górnych limitów.

Sprawdź pozostałe warunki

Wybierając dobrą lokatę bankową, należy sprawdzić dodatkowe warunki. Mowa między innymi o konieczności założenia rachunku osobistego, wpłatę wyłącznie nowych środków itp. Niektóre produkty są dostępne wyłącznie dla nowych klientów.

Nie decyduj się na przypadkową ofertę, mimo że lokaty bankowe są bardzo podobne do siebie. Mogą różnić się niuansami, które decydują o przewadze jednego produktu nad drugim. Jeśli chcesz z lokaty wycisnąć maksymalne zyski, musisz je przeanalizować.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here