Niewielu ludziom udaje się z małych oszczędności zrobić szybko duży majątek, jako że małe pieniądze dają małe zyski. Jednak warto inwestować nawet niewielkie sumy, tak by po kilku miesiącach czy latach osiągnąć zysk. Warto przyjrzeć się w co inwestować małe kwoty.
Konta oszczędnościowe i lokaty
Najprostszą formą inwestowania jest odłożenie pieniędzy na lokatę terminową. Jest to świetny sposób na kumulowanie gotówki na większe inwestycje. Poprze odkładanie co miesiąc małej kwoty uzbiera się większy kapitał, który inwestujemy dalej. Taki sposób inwestowania nie wymaga prawie żadnej wiedzy, a lokaty są łatwe do porównania między sobą i ich założenie jest bardzo proste.
Inwestowanie w obligacje
To drugi bardzo dobry sposób. Warto jest inwestować szczególnie w obligacje państwowe, gdyż są bezpieczną formą lokaty kapitału i chronią przed inflacją. Dobrym pomysłem jest także kupowanie obligacji krajów rozwiniętych.
Fundusze inwestycyjne
Dobrym sposobem regularnego inwestowania małych kwot jest zakup jednostek funduszy inwestycyjnych. Co miesiąc można dokupować nowe jednostki lub tez w bardzo łatwy i bezproblemowy sposób wyjść z inwestycji. Zaletą funduszy jest różnorodność oraz zdywersyfikowany portfel.
Fundusze inwestycyjne indeksowe
Są to fundusze umożliwiające zainwestowanie pieniędzy w cały indeks, czyli w średnią rynkową. Ich prowadzenie nie wymaga pracy analityków (fundusz kupuje tylko te spółki, które są w indeksie), przez co jest to sposób dość tani.
Kontrola wydatków jako forma inwestowania
Doskonałym sposobem inwestowania małych kwot jest kontrola własnych wydatków. Na skutek ograniczania swoich miesięcznych wydatków można zaoszczędzić naprawdę ciekawe kwoty, które można przeznaczyć na co tylko się chce.
Inwestowanie w siebie – edukacja
Inwestowanie to nie tylko namacalna stopa zwrotu z inwestycji. To także podnoszenie wartości zarówno rzeczy jak i samego siebie. Można więc inwestować w różnego rodzaju szkolenia i zdobywanie nowych kwalifikacji oraz we własną edukację, tak by w przyszłości móc np. znaleźć lepszą i lepiej płatną pracę.
Pożyczki społecznościowe
Pożyczki społecznościowe polegają na tym, że za pośrednictwem specjalistycznych serwisów internetowych, pożyczamy innym osobom małe sumy pieniędzy. Pożyczkobiorca spłaca nam pożyczoną kwotę z procentem.