Czy konto w banku dla dziecka to zły czy dobry pomysł?

Konto w banku dla dziecka można założyć już wtedy, gdy dziecko jest na tyle duże by posługiwać się kartą płatniczą. Jest to bardzo dobry sposób na nauczenie dziecka gospodarowania własnymi finansami – nie musi ono również wciąż prosić rodzica o pieniądze.

NA CO ZWRACAĆ UWAGĘ PRZY ZAKŁADANIU KONTA DLA DZIECKA

Założenie konta dla dziecka nie jest możliwe w każdym banku, rzadko która placówka tego typu ma w swojej ofercie opcje konta dla osoby niepełnoletniej. Dziecko nie może samo otworzyć rachunku. Cała czynność musi być dokonana przy udziale osoby pełnoletniej, a więc rodzica, który musi przedstawić przed bankiem akt urodzenia dziecka, dowód osobisty oraz dokument poświadczający, że jest opiekunem prawnym dziecka. Z kolei dziecko do trzynastego roku życia nie musi przedstawiać żadnego dokumentu tożsamości, zaś po ukończeniu tego wieku wystarczy przedstawienie legitymacji szkolnej. Wszystkie dokumenty podpisuje rodzic. Dziecko pomimo, że jest teoretycznie posiadaczem konta tak naprawdę nie może zaciągnąć pożyczki czy też otworzyć lokaty. Może jedynie płacić za niektóre rzeczy ze swojego konta, swoją kartą płatniczą wystawioną na dziecko.

CECHY KONTA DLA DZIECKA

Konto dla dziecka powinno posiadać dostęp przez internet. Ponadto powinno nie posiadać jakichkolwiek opłat za prowadzenie rachunku oraz za korzystanie z karty płatniczej. I najlepiej żeby takie opłaty nie posiadały haczyków w postaci wymogów, że np. raz na miesiąc wpływa na konto taka i taka kwota. Bankomaty powinny być również bezpłatne.

Tak więc jeżeli bardzo chcemy by nasze dziecko samo zarządzało swoim kieszonkowym i w ten sposób uczyło się samodzielności wówczas konto w banku dla dziecka będzie świetnym pomysłem. Jeżeli natomiast chce się gromadzić pieniądze na przyszłość dla dziecka wówczas trzeba pomyśleć o innym sposobie inwestycji. Generalnie jednak w pewnym wieku powinno się uczyć dziecko w jaki sposób należy korzystać z banków, lokat, oprocentowania itp.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here