Lokata jest dzisiaj najchętniej wybieranym instrumentem inwestycyjnym. Polacy wybierają ją najczęściej przede wszystkim dlatego, że pomnażanie pieniędzy nie wiąże się w jej przypadku z jakimkolwiek ryzykiem utraty wniesionego kapitału. Okazuje się jednak, że lokaty cieszą się taką popularnością również dlatego, że są łatwo dostępne, a ich zakładanie przebiega w komfortowych warunkach.

W oddziale banku

Tradycyjną formą zakładania lokat jest udanie się do oddziału banku. Zatrudniona w nim kadra specjalistów pomoże wybrać najbardziej optymalne rozwiązanie. Inwestycja będzie w pełni odpowiadać na oczekiwania inwestora, ale również jego możliwości.

Pamiętajmy, że lokaty różnią się czasem obowiązywania umowy, oprocentowaniem, ograniczeniem, jaki wiąże się z koniecznością wniesienia odpowiedniej wartości kapitału. Banki oferują również dodatkowe bonusy – inwestor ma na przykład możliwość dysponowania kapitałem bez utraty wypracowanych odsetek. Może również zwiększać pulę środków, jaka wchodzi w skład lokaty.

Przez internet

Coraz chętniej załatwiamy sprawy bankowe bez wychodzenia z domu. Umożliwiają nam to konta bankowe, które stanowią dzisiaj doskonałe narzędzie do kompleksowego zarządzania finansami. Konto służy nie tylko księgowaniu środków. Za jego pomocą możemy wykonywać dowolne przelewy, zmieniać ustawienia zleceń stałych czy kontaktować się z pracownikami banku. Internetowe konto umożliwia również zakładanie lokat.

Lokata może być otwarta dosłownie w kilka chwil. Nie jest to skomplikowana procedura i nawet początkujący inwestor doskonale sobie z tym poradzi. Warto przy tym podkreślić, że również sama inwestycja nie wymaga w tym przypadku posiadania szerokiej wiedzy czy smykałki do inwestowania. Przekazujemy kapitał, a odsetki rosną. Nie trzeba robić nic więcej.

Wartość lokowanych środków

Przed założeniem lokaty, inwestor musi się dobrze zastanowić, jaką część oszczędności jest w stanie na taką inwestycję przeznaczyć. Polacy na ten cel przeznaczają nie więcej niż 70% zgromadzonych środków. To dobre rozwiązanie, bo inwestor zabezpiecza się wtedy na wypadek tzw. czarnej godziny. Pamiętajmy, że lokata „zamraża” kapitał na pewien czas.

Czas obowiązywania umowy

Najlepsze są lokaty, które zakładane są na długi termin. Eksperci potwierdzają, że idealna lokata to ta, która założona zostaje na kilka lat. Polacy nie chcą jednak pozbawiać się środków finansowych na tak długo. Najczęściej zakładamy lokaty maksymalnie na rok. Dużą popularnością cieszą się też te na kilka miesięcy – lokata 3 miesięczna albo 6 miesięczna jest standardem.

Ranking najlepszych lokat bankowych

Zanim inwestor podejmie decyzję o założeniu lokaty, powinien dobrze poznać oferty różnych banków. W tym celu warto przejrzeć rankingi najlepszych lokat. Takie zestawienia publikują same banki przynajmniej raz w miesiącu. Dzięki nim z łatwością można wybrać lokatę, która spełnia indywidualne wymagania inwestora. Dodajmy przy tym, że nie zawsze oprocentowanie lokaty jest priorytetem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here