Firmowy samochód to niezbędnik. Nie każdy przedsiębiorca może sobie jednak pozwolić na jego zakup za gotówkę. Przedstawiamy najczęściej wybierane formy finansowego wsparcia, dzięki którym właściciel firmy może szybko zdobyć środki na potrzebne auto.

Kredyt

Niektóre banki komercyjne, które prowadzą działalność na terenie Polski, oferują nie tylko kredyt gotówkowy na dowolny cel, ale również kredyt samochodowy dla firm. Okazuje się, że ten drugi jest kredytem celowym, udzielanym na naprawdę preferencyjnych warunkach.

Kredyt samochodowy dla firm może zostać udzielony przedsiębiorcom, którzy wykazują odpowiednią zdolność finansową. Pamiętajmy jednak, że samo auto staje się dodatkowym zabezpieczeniem dla banku. Z tego względu na takie zobowiązanie stać o wiele więcej przedsiębiorców. Raty mogą być rozłożone na dogodny czas, dzięki czemu regulowana jest ich wysokość. Ogromną zaletą kredytu jest to, że samochód od razu staje się własnością kredytobiorcy.

Leasing

To kolejna najczęściej wybierana forma wsparcia. Z leasingu korzysta wielu przedsiębiorców, bo comiesięczne raty można wrzucać w koszty działalności biznesowej. Co więcej, firmy leasingowej nie sprawdzają aż tak restrykcyjnie zdolności finansowej swojego klienta, jak to się dzieje w przypadku banków.

Wadą takiego zobowiązania jest natomiast to, że leasingobiorca nie jest właścicielem auta, nie może więc nim dowolnie dysponować. Dopiero po spłacie ostatniej raty leasingowej i wykupie auta, to stanie się własnością klienta firmy leasingowej.

Gotówka

Jak już wspomnieliśmy nie każdego stać na zakup pojazdu za gotówkę. Nawet kiedy przedsiębiorca zgromadził środki w potrzebnej kwocie, to i tak nierzadko taka inwestycja staje się po prostu nieopłacalna. Musimy wiedzieć, że właściciele firm muszą utrzymać kondycję finansową działalności na odpowiednim poziomie. Jednorazowy wydatek o dużej wartości mógłby nie wpłynąć korzystnie. Właśnie dlatego lepszym rozwiązaniem jest leasing czy kredyt samochodowy dla firm.

Przedsiębiorcy mogą korzystać również z finansowego wsparcia firm parabankowych. Tam otrzymają gotówkę w kilka chwil. Nie jest to jednak dobre rozwiązanie ze względu na kolosalne koszty i oprocentowanie takiej pożyczki. Same odsetki i prowizje dla takich firm mogą sprawić, że biznes zacznie szybko podupadać.

O czym warto pamiętać?

Właściciele firm, którzy decydują się na rozwój działalności i chcą nabyć samochód, muszą dobrze przemyśleć ten krok. W pierwszej kolejności należy odpowiedzieć sobie na pytania:

  • Czy samochód jest firmie naprawdę niezbędny?
  • Czy stać mnie na regulowanie zaciągniętego zobowiązania w terminie?
  • Czy w przyszłości również stać mnie będzie na spłatę rat (zarówno leasing, jak i kredyt to zobowiązania zaciągane na co najmniej kilka lat)?
  • Jakie mamy oczekiwania względem nabywanego pojazdu?

Odpowiedzi na te pytania dadzą jasny obraz potrzeb, ale i możliwości właściciela firmy. Dzięki temu można dokonać wyboru najlepszej decyzji, takiej, która nie będzie zakłócać codziennego funkcjonowania biznesu ani jego sytuacji finansowej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here