BHP w branży budowlanej wymaga szczególnej uwagi. Jak wiadomo, wypadki na budowach zdarzają się znacznie częściej niż w innych miejscach pracy. Wpływ na to mają oczywiście specyficzne warunki; na rusztowaniach czy np. na dachach ryzyko upadku znacząco wzrasta, co ma wpływ na wzrost liczby zranień, a nawet na śmiertelność. Dlatego jeśli chcesz zapewnić swoim pracownikom bezpieczeństwo, zadbaj o to, by wszyscy odbyli odpowiednie szkolenia BHP.
Wypadki na budowie – statystyki
Niestety, liczby mówią same za siebie – wypadki na budowie zdarzają się wyjątkowo często. Około 15% wypadków jest związanych z nieuwagą i potknięciem się pracowników; zwykle efektem tych wypadków są drobne urazy, niezagrażające życiu osób pracujących na budowach. Nieco mniej, bo 13% wypadków związanych jest z nieprawidłowym używaniem narzędzi. Ogólne statystyki mówią też, że aż 70% wszelkich wypadków na budowach wynika z… zaniedbań! Mowa tu zarówno o nieostrożnym zachowaniu pracowników, jak i zaniedbaniach ze strony kadry kierowniczej. Jak widać, zmniejszenie liczby wypadków nie jest więc kwestią ulepszania technologii, ale raczej zwiększenia świadomości o tym, ja niebezpieczna może być praca na budowie. Dodatkowo pracodawcy powinni większą uwagę przykładać do szkolenia pracowników – na budowach często zdarzają się rotacje; dotyczy do zwłaszcza młodych pracowników, którzy często zmieniają miejsce zatrudnienia oraz tych, którzy odbywają praktyki i staże. Musi upłynąć kilka miesięcy, zanim nowe osoby całkowicie wdrożą się w system pracy – takich pracowników szczególnie warto nadzorować, by upewnić się, że wykonują swoją pracę w sposób prawidłowy.
Jak często wykonywać szkolenia bhp w branży budowlanej?
Przepisy mówią, że takie szkolenia powinno wykonywać się PRZYNAJMNIEJ raz na 3 lata, czasem częściej, jeśli branża, w której pracują dane osoby jest szczególnie niebezpieczna. Dobry pracodawca wie, że warto inwestować w częstsze szkolenia pracowników i tym samym zmniejszać statystyki „wypadkowe”. Wiadomo, że wypadki będą zdarzać się tak czy siak – trudno tego uniknąć w pracy, w której warunki są trudne. Jeśli jednak działania będą podejmować wyłącznie wykwalifikowane, odpowiednio przeszkolone osoby, to liczba rannych może znacząco zmniejszyć się.
Szkolenie bhp w branży budowlanej – co musisz wiedzieć?
Szkolenia dla branż budowlanych przebiegają kilkuetapowo. Podstawowym elementem jest oczywiście zapoznanie się pracowników z miejscem pracy, a więc i ze specyfiką miejsca, z podstawowymi prawami i obowiązkami oraz z konsekwencjami wynikającymi z naruszenia prawa. Pracodawca ma również obowiązek zaznajomić pracownika z terenem, po którym będzie on poruszał się na co dzień – tutaj też powinno pojawić się wprowadzenie do ochrony przeciwpożarowej, czyli ukazanie pracownikowi najprostszych i najbliższych dróg ewakuacyjnych. Dodatkowo przed podjęciem pracy na danym stanowisku pracownik powinien przejść instruktaż (a najlepiej byłoby, gdyby nie tylko sam wykonał zadania pod okiem instruktora, ale też żeby najpierw instruktor pokazał, jak dana osoba powinna działać na stanowisku pracy).
Autor: Pozycjoneria.pl. Mariusz Zakrzewski. Artykuł powstał z pomocą firmy TeamPrevent Poland z Pszczyny.