Czas na bardzo ciekawy temat, jakim jest tygodniowy czas pracy kierowcy. Nie ma co ukrywać, że czas pracy kierowcy nie może być porównany do wielu zawodów (wszyscy powinni się z tym zgodzić). Niemniej, jakby tak skupić się na konkretach to wiele osób nie wie, jak to dokładnie jest z tym czasem pracy kierowcy i ten tekst ma służyć za objaśnienie sytuacji. Tak więc zaczynamy!
Dobowy czas pracy kierowcy – co możemy na ten temat powiedzieć?
Co prawda tematem tekstu jest tygodniowy czas pracy kierowcy, ale zaczniemy od tego, jak przedstawia się sytuacja, kiedy chodzi o dobę. W końcu, jeżeli wyjaśnimy sobie sytuację w ciągu doby, w pewien sposób wszystko stanie się jasne. Można powiedzieć, że będziemy mieć drogę do tego, aby ustalić tygodniowy czas pracy kierowcy.
Na początek podkreślmy to, że wielu szoferów kieruje się potoczną definicją, jeżeli chodzi o „dobowy czas pracy”. W związku z tym niejako od razu więc pojawia się pytanie o treść tej potocznej definicji. Przechodząc od razu do sedna sprawy, szoferzy odnoszą się do okresu między wymaganymi odpoczynkami dobowymi. Co do szczegółów, sytuacja przedstawia się tak, że zgodnie z takim podejściem każdorazowo po odpoczynku (odpoczynek może być dobowy lub też tygodniowy) mamy 13 godzin na wykonanie czynności, które są związane z pracą. Dokładniej rzecz ujmując, te 13 godzin obowiązuje w ciągu 24 godziny po przerwie. Ważna wiadomość — pomiędzy dwoma odpoczynkami domowymi każda osoba może skorzystać z trzykrotnego wydłużenia czasu do 15 godzin. Ktoś może powiedzieć, że to niewiele, ale takie są zasady i trzeba się do nich ustosunkować.
Tygodniowy czas pracy
Skoro dobowy czas pracy jest już za nami, nie pozostaje nic innego, jak przejść do tygodniowego. Przy tygodniowym czasie pracy kierowcy konieczne jest odniesienie się do art. 6 Rozp. 561. Podczas analizy tego artykułu dowiemy się, że konieczne są odbiory odpoczynków tygodniowych w częstotliwości nie rzadszej niż co sześć okresów 24-godzinnych. Możemy też wyliczyć, że bez względu na obsadę (pojedyncza, czy podwójna) kierowca może skorzystać ze 144 godzin pracy (pomiędzy dwoma odpoczynkami tygodniowymi).
Jeśli jednak wydaje Wam się, że wiecie, jak wygląda sytuacja z tygodniowym czasem pracy, popełniacie spory błąd. Tak naprawdę do tej pory powiedzieliśmy sobie tylko i wyłącznie o maksymalnym okresie, po którym może zostać odebrany kolejny odpoczynek tygodniowy. Przeciętny tygodniowy czas pracy nie powinien być dłuższy niż 48 godzin w tygodniu. Warto podkreślić, że te 48 godzin w tygodniu dotyczy również nadgodzin. Niemniej jest jedna sytuacja, w przypadku której czas ten może zostać wydłużony do 48 godzin na tydzień. Chodzi o sytuację, kiedy w ciągu czterech miesięcy czas nie przekracza 48 godzin w tygodniu.
Na tym możemy zakończyć opisywanie tygodniowego czasu pracy kierowcy. Jakie jest Wasze zdanie na ten temat? Uważacie, że tygodniowy czas pracy kierowcy jest długi? Twierdzicie, że jest wręcz przeciwnie? Cokolwiek byście nie myśleli, należy pamiętać, że żadna praca nie jest łatwa.