Rozliczenie podatku z zagranicy

Wyjazd do pracy za granicę to dla wielu polaków atrakcyjna opcja pozwalająca na wysokie zarobki w stosunkowo niedługim czasie. Decydując się na taki krok, musimy pamiętać, że w każdym kraju obowiązują nas inne przepisy podatkowe i prawdopodobnie będziemy zobowiązani złożyć deklarację na koniec roku podatkowego. Często jest to szansa na korzystny zwrot, jednak może okazać się to skomplikowany, procesem zwłaszcza w przypadku nieznajomości języka. Tutaj w skrócie dowiesz się, jak wygląda rozliczenie w Holandii i w Niemczech oraz że warto skorzystać z pomocy specjalistów.

Zwrot podatku z Holandii – jak uzyskać?

Rozliczenie podatkowe w Holandii dotyczy praktycznie każdej osoby pracującej w tym kraju. Złożyć deklarację podatkową musisz w momencie, gdy otrzymasz pismo z urzędu oraz jeśli należny zwrot jest większy niż 15 € lub okaże się, że musisz zapłacić urzędowi co najmniej 46 €.

Ważnym zagadnieniem w przypadku rozliczenia holenderskiego jest zasada 90%. Tylko spełniając ten warunek, będziesz mógł dokonania rozliczenia na zasadach obowiązujących dla rezydentów. Oznacza to możliwość skorzystania z wielu ulg podatkowych, dzięki którym zwrot jest zdecydowanie korzystniejszy. W tym celu niezbędne jest wykazanie, że minimum 90 % wszystkich zarobków w danym roku podatkowym uzyskałeś na terenie Holandii. Potrzebne do tego będzie zaświadczenie UE/WE które dołączysz do swojego formularza. Otrzymasz je po rozliczeniu PIT 36 w polskim urzędzie skarbowym.

Aby złożyć deklarację podatkową w Holandii potrzebne Ci będą następujące dokumenty:

  • wypełniona ankieta osobowa,
  • oświadczenie o okresie pracy,
  • skan jaroopgave (karta podatkowa),
  • kopia dokumentu tożsamości 
  • oświadczenie RODO

Holenderski urząd skarbowy przewiduje dwa terminy.złożenia zeznania – do 1 lipca roku, który następuje po roku przepracowanym dla osób niezameldowanych, lub do 1 maja, jeżeli posiada się meldunek w Holandii. Pozostałe informacje znajdziesz na stronie https://holandia.org/zwrot-podatku-z-holandii/.

Rozliczenie podatku z Niemiec – czy to się opłaca?

Większość polaków pracujących u naszych zachodnich sąsiadów nie ma obowiązku rozliczenia się, ponieważ znajduje się w pierwszej grupie podatkowej. Jednak każdej osobie legalnie zarabiającej w tym kraju przysługuje prawo starania się o zwrot podatku z Niemiec jeżeli ich podatek od wynagrodzenia odprowadzany był w ciągu danego roku wyższy, niż prognozował tamtejszy urząd skarbowy. Jeśli przebywałeś na terenie Niemiec dłużej niż 183 dni, podlegasz pod obowiązek rozliczania się w sposób nieograniczony. W przypadku zatrudnienia krótszego  niż 183 dni oraz całkowitych dochodów  z Niemiec nieprzekraczających 90 % obowiązuje nas mniej korzystne rozliczenie ograniczone.

Zapraszamy do skorzystania z pomocy naszego biura podatkowego – najkorzystniejszy zwrot podatku Niemcy i Holandia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here