Pożyczka długoterminowa czy chwilówka bez jakiejkolwiek weryfikacji nie jest możliwa. Podstawą jest bowiem sprawdzenie tożsamości w celu ochronienia i kredytobiorcy, i firmy pożyczkowej przed wyłudzeniami i potencjalnymi oszustami finansowymi. Niekoniecznie natomiast proces ten wymaga okazania dowodu osobistego, szczególnie, jeśli decydujemy się pożyczać ratalnie online. Procedury w tym przypadku są znacznie uproszczone.
1. Dowód osobisty
2. Weryfikacja dochodu
3. Weryfikacja baz
4. BIK
5. Weryfikacja telefoniczna
Ważne jest to, że od pożyczkodawcy zależy, jaki sposób sprawdzania danych uzna za wystarczający gwarant do udzielenia pożyczki. Dzięki temu klient ma wybór i możliwość dopasowania procedur do swojej sytuacji. Wymagania poszczególnych firm sprawdzić można na: TwojaPierwszaPożyczka.pl.
Dowód osobisty
Najprostszym sposobem na weryfikację jest sprawdzenie dokumentu tożsamości. Zdarza się jednak, że w przypadku firm internetowych ta procedura nie jest możliwa, a utrudnione jest nawet przesłanie skanu dowodu. Istnieją natomiast sposoby alternatywne, jak choćby weryfikacja konta bankowego poprzez przelanie symbolicznej kwoty lub skorzystanie z aplikacji.
Weryfikacja dochodu
Ofertami nie wymagającymi weryfikacji dochodu dysponują jedynie firmy pozabankowe. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że propozycje takie mają swoje ograniczenia: przede wszystkim w zakresie oferowanej kwoty pożyczki oraz wieku kredytobiorcy. Nieco więcej środków uzyskać można, jeśli interesuje nas pożyczka długoterminowa ratalna, tutaj jednak zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach będzie istotne. Z najważniejszymi ofertami i ich szczegółami zapoznać się można tutaj: https://www.twojapierwszapozyczka.pl/oferty-pozyczek-ratalnych/.
Weryfikacja baz
Firmy pożyczkowe, niezależnie od uproszczania procedur, muszą wywiązać się z obowiązku sprawdzenia zdolności kredytowej klienta. Skoro zaświadczenie o zatrudnieniu nie jest wymagane, wiążąca pozostaje deklaracja zainteresowanego pozyskaniem środków. Najczęstsze pytania dotyczą wysokości zarobków, posiadanej liczby dzieci, zawodu i wykształcenia. Kluczowe jest również, aby kredytobiorca posiadał polskie obywatelstwo i pełną zdolność do czynności cywilno-prawnych, a także telefon komórkowy i rachunek osobisty w polskim banku. Orientacyjne wymagania poszczególnych firm dostępne są na stronach, gdzie znajduje się porównywarka ofert, czyli więcej ofert ratalnych niż tylko propozycja jednej firmy.
BIK
Weryfikacji podlegają również informacje gromadzone przez biura informacji gospodarczej, dotyczące zadłużenia klienta. Najbardziej popularnym jest Biuro Informacji Kredytowej, czyli BIK – instytucja, w której banki, udzielające kredytów konsumenckich, sprawdzają dane będąc zobligowanymi ustawą. Nie jest to jednak jedyna baza. Pożyczkodawcy mogą weryfikować również: BIG Infomonitor, Krajowy Rejestr Długów czy ERIF BIG SA. Nie jest to jednak działanie konieczne. Pamiętać należy, że – nawet jeśli uzyskamy pożyczkę z negatywnymi wzmiankami w BIK-u – terminowo regulowane comiesięczne raty lub cotygodniowe raty są jedynym zabezpieczeniem, by nie popaść w spiralę zadłużenia.
Weryfikacja telefoniczna
Standardem w procesie udzielania pożyczki jest kontakt telefoniczny z klientem w celu potwierdzenia zapisanych w wniosku danych. Jeśli osoba kontaktująca się uzyska dane błędne lub nie będzie w stanie ich wyegzekwować, może to oznaczać, że jest to próba oszustwa. Często jednak firmy rezygnują z tego zabiegu na rzecz podania kodu sms. Dzięki temu rozmowa telefoniczna nie jest niezbędna, a numer telefonu zostaje potwierdzony.
Firmy pożyczkowe oferują obecnie wiele opcji: pożyczka długoterminowa, pożyczki bez odsetek czy możliwość, by pożyczać ratalnie online. Wybór najbardziej adekwatnej oferty należy do kredytobiorcy.