pożyczka a kredyt

Bardzo często o pożyczkach i kredytach mówi się dosłownie zamiennie. Z pewnością spora część osób w związku z tym twierdzi, że pożyczka i kredyt to jedno i to samo, ale prawda przedstawia się inaczej. Zresztą, gdyby było inaczej, tytuł tekstu nie mógłby brzmieć „pożyczka a kredyt„. Tyle, jeżeli chodzi o wstęp, przejdźmy do różnic między pożyczką a kredytem.

pożyczka a kredytRóżnice między pożyczką a kredytem

Najlepszym rozwiązaniem będzie przejście do tego, jak przedstawiają się różnice między pożyczką a kredytem. Najlepiej zrobić to na zasadzie zadawania pytań. Tak więc wymieńmy sobie te pytania:

– Kto może udzielić?
– Jakie przeznaczenie?
– Gdzie znajdziemy regulacje prawne?
– Co możemy powiedzieć na temat rodzaju umowy?
– Jak wygląda cena/Jak wyglądają koszty?

Skoro pytania już są wymienione, nie pozostaje nic innego, jak dokonać na nie odpowiedzi.

– Kredyt może być udzielony wyłącznie przez bank, natomiast pożyczkę otrzymamy w instytucji finansowej lub też u osoby fizycznej (naturalnie przyjmujemy założenie, że osoba fizyczna ma odpowiednie środki)
– Przeznaczenie kredytu jest ściśle określone w umowie, a w przypadku pożyczki mamy dowolność
– Co do regulacji prawnych — w przypadku kredytu trzeba odnieść się do Prawa Bankowego, a przy pożyczce do Kodeksu Cywilnego
– Kredyt zawsze jest w formie pisemnej z wymienionym terminem zwrotu i kosztami, a przy pożyczce umowa może mieć dowolną formę (warto zaznaczyć, że jeśli kwota pożyczki jest wyższa niż 500 zł, powinno dojść do zawarcia umowy pisemnej — chodzi o względy dowodowe)
– Przy kredycie mamy prowizje oraz odsetki określone w umowie, a pożyczka może być nieodpłatna.
Tyle na temat różnic, przejdźmy do podobieństw. Można rzec, że to nie przypadek, iż dla wielu osób pożyczka i kredyt są tym samym.

Pożyczka a kredyt — podobieństwa

Najlepiej będzie, jeżeli o wszystkich różnicach między pożyczką a kredytem powiemy sobie w formie listy. Oto ona:
– celem jest dostarczenie środków pieniężnych
– korzystanie z zewnętrznego źródła finansowania
– umowa, która zobowiązuje dwustronnie
– dochodzi do powstania długu
– swoboda wyrażania woli, jeżeli chodzi o fakt zawarcia umowy
– umowa konsensualna — umowa dochodząca do skutku, wtedy kiedy podpiszą je obie strony

Jak widać, wymieniliśmy sobie 6 podobieństw. Teraz kiedy mamy za sobą zarówno podobieństwa, jak i różnice przejdźmy do podjęcia decyzji.

Pożyczka a kredyt — na co się zdecydować?

Skoro wiemy już, jak wygląda sytuacja w przypadku kredytu i jak wygląda w przypadku pożyczki, pora zastanowić się, co będzie dla nas najlepsze (przyjmując założenie, że potrzebujemy pieniędzy). Jeżeli chcemy dokonać dobrego wyboru, na pewno musimy zacząć od odpowiedniego określenia swoich potrzeb. Z tym że odpowiednie określenie potrzeb to zadanie, przy którym żaden tekst nie będzie mógł pomóc. Tutaj wszystko zależne jest tylko i wyłącznie od Państwa. Niemniej mimo tego, coś można doradzić (ale nie będzie to absolutnie nic odkrywczego). Przechodząc do faktów, po prostu nie wolno podejmować decyzji w pośpiechu i koniecznie musimy mieć na uwadze wszelkie aspekty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here