wymiana do USA

Najwyższy czas porozmawiać na temat wymiany do USA. Konkretnie chodzi o program High School USA. Można powiedzieć, że to program rządowy, który jest prowadzony od ponad 40 lat. Tak długi okres jest swego rodzaju dowodem na to, że nie mówimy, o czymś przypadkowym. Jeżeli chodzi o organizację, trzeba powiedzieć o organizacji we współpracy z amerykańskimi szkołami oraz fundacjami, ale nie chodzi o wszystkie szkoły i fundacje. Mowa o szkołach i fundacjach posiadających zezwolenie Departamentu Stanu otaz rekomendacje CSIET (The Council on Standards for International Educational Trave).

wymiana do USAZyski wynikające z wymiany do USA

Czas, abyśmy się odnieśli do tego, jak wyglądają zyski wynikające z wymiany do USA. Zysków jest dość sporo, oto ich pełna lista:

– płynność jezyka angielskiego (naturalnie zarówno w mowie, jak i piśmie)
– poznanie amerykańskiej kultury oraz zwyczajów
– międzynarodowe przyjaźnie (kto wie, czy nie na całe życie)
– nauka niezależności i odpowiedzialności
– możliwość zobaczenia nowych miejsc
– szansa na najlepsze uczelnie zagraniczne
– wzbogacenie CV

Podsumowując wszystko to, co zostało tutaj wymienione — wymiana do USA to temat, nad którym nie ma się co zastanawiać. Można powiedzieć, że wymiana do USA to ogromna szansa, której po prostu nie wolno zmarnować.

Co można powiedzieć o amerykańskim systemie edukacji?

Skoro tematem jest wymiana do USA, w tekście nie może zabraknąć informacji związanych z amerykańskim systemem edukacji. Naturalnie, nie będą to jednak dokładne informacje, tylko skrót tego, co należy wiedzieć.

Zacznijmy od tego, że w Stanach Zjednoczonych mamy ponad 50 różnych systemów edukacyjnych. Co do odpowiedzialności za program oświatowy, należy odnieść się do rządów stanowych oraz władz lokalnych. Trzeba tylko wiedzieć, że przy rządach stanowych odpowiedzialność jest pośrednia, a przy władzach lokalnych bezpośrednia. Poza tym na pewno też trzeba powiedzieć o tym, że tak, jak w Polsce mamy sektor państwowy oraz prywatny. Co ciekawe, szkoły prywatne to w większości szkoły katolickie. Jeżeli chodzi o podział systemu edukacji, mamy kilka etapów: nursery, kindergarten, elementary school i high school. Zatrzymajmy się przy high school, w końcu ten etap nauczania odpowiada tematowi tekstu.

Tak więc chodzi o amerykańską szkołę średnią trwającą zazwyczaj 6 lat. W ciągu tych 6 lat mamy podział na dwa poziomy:
junior high school — klasy VII, VIII, IX
senior high school — klasy X, XI, XII

Warto też powiedzieć o tym, co uczniowie lubią najbardziej. Chodzi naturalnie o wakacje. Niemniej, najlepszą drogą do wakacji jest powiedzenie o tym, jak długo trwa rok szkolny. Sytuacja jest bardzo podobna do znanej nam z Polski, początek roku to pierwsze dni września, a koniec to połowa czerwca.

Już na koniec powiedzmy sobie na temat dnia szkolnego w USA. W tym przypadku również można znaleźć podobieństwa do naszej rzeczywistości. Mówiąc wprost — dzień szkolny rozpoczyna się 8:00 bądź 8:30, a koniec mamy o 15:00-15:30. Jeśli jednak myślicie, że lekcja trwa tyle, co w Polsce, jesteście w błędzie (w USA lekcja trwa 50 do 55 minut).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here