PIT-37 dla początkujących

Jeśli osiągnęliśmy, jako podatnik, w danym roku podatkowym przychód, to zgodnie z ustawą ciąży na nas obowiązek złożenia rocznego zeznania podatkowego. Dodatkowo należy także mieć na uwadze, że jeśli dany podmiot prowadzi działalność gospodarczą, to niezależnie od tego, czy w danym roku przychodu nie osiągną, to i tak musi złożyć zeznanie podatkowe.

Jeżeli zatem pracujemy na umowę o pracę, umowę zlecenie czy też jesteśmy emerytem lub rencistą, to prawdopodobnie deklaracją, którą musimy wypełnić będzie PIT-37.

Jak rozliczyć pierwszy PIT-37?

Jeśli dopiero niedawno zaczęliśmy pracę i nigdy wcześniej nie składaliśmy takiej deklaracji, to nie należy się niczego obawiać. Nasze roczne rozliczenie uzupełniamy w oparciu o dokument jaki otrzymujemy od naszego pracodawcy. Dokumentem tym jest PIT-11, a pełni on rolę informacji o dochodach. Oczywiście w przypadku gdy pracujemy u większej ilości różnych podmiotów, otrzymujemy odpowiednią liczbę informacji PIT-11. A kwoty, które będą się na nich znajdowały, będziemy musieli zsumować.

Jeśli mamy trudności z wypełnieniem naszego rocznego zeznania podatkowego, to też nie należy się niczego obawiać. Rozliczanie PIT-37 w programie e-pity na pewno nam to ułatwi. Używając tego programu nie musimy znać się na podatkach. Za pomocą wbudowanego kreatora, program sam zasugeruje nam jaki formularz będziemy musieli wybrać i jak go wypełnić. Dodatkowo podpowie nam także jakich jeszcze dokumentów potrzebować będziemy, aby naszą deklarację jak najsprawniej wypełnić.

Jeśli zastanawiamy się jak złożyć rozliczenie PIT-37, to najważniejszą rzeczą, o której pamiętać musimy to termin. Nasze zeznanie podatkowe za rok 2018 złożyć musimy do dnia 30 kwietnia 2019 roku. Deklarację naszą jesteśmy obowiązani złożyć do Urzędu Skarbowego, właściwego ze względu na nasz adres zamieszkania.

Samo złożenie formularza w Urzędzie Skarbowym może odbyć się na trzy sposoby.
Najpopularniejszą metodą będzie tutaj złożenie naszego PIT-37, w formie papierowej, bezpośrednio we właściwym dla nas urzędzie. Rozwiązanie to jest na tyle korzystne, że nasza deklaracja zostanie od razu sprawdzona pod względem formalnym. Jeśli popełniliśmy gdzieś błąd to mamy możliwość od razu go poprawić. Jednakże idąc do urzędu musimy brać pod uwagę duże kolejki do okienek przyjęć interesantów.
Nasz PIT-37 możemy również wysłać za pośrednictwem poczty. Jest to rozwiązanie wygodne i ostatnio zyskuje na popularności coraz bardziej.

Kolejną opcją zdalnego wysłania naszej deklaracji jest przygotowanie jej w formie cyfrowej za pomocą aplikacji e-Deklaracja. Aplikacja ta dostępna jest na stronie Ministerstwa Finansów.

Podsumowując nie powinniśmy się obawiać wypełniania deklaracji PIT-37.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here