Jak wybrać odpowiednie biuro księgowe w Poznaniu?

Wybór najlepszego biura księgowego może sprawić wiele trudności, szczególnie, jeśli nigdy nie korzystaliśmy z tego typu usług. W końcu mamy powierzyć rozliczanie naszych finansów obcej osobie. Jak wybrać odpowiednie biuro księgowe i przede wszystkim, jakimi kryteriami powinniśmy się kierować? Na te i inne pytania odpowiemy w niniejszym artykule.

Jak dokonać dobrego wyboru?

Ciężko ocenić fachowość, czy poziom wiedzy księgowego, jeśli na co dzień nie zajmujesz się księgowością, przez co wybór naturalnie obarczony jest ryzykiem. Prawdopodobnie podejmując współpracę z firmą księgową, spotkasz się z menedżerem, który będzie oddelegowywał zadania do członków swojego zespołu. Prowadzenie ewidencji księgowej nie jest bardzo wymagające, ale na przykład do rozstrzygania spraw podatkowych może być potrzebny wykwalifikowany specjalista. Z tego powodu, ważne jest, aby dowiedzieć się kto dokładnie będzie zajmował się prowadzeniem ksiąg. Szczególnie w dużych biurach, ważna jest jakość nadzoru pracowników. Przed dokonaniem wyboru, powinniśmy sprawdzić referencje oraz ustalić czego będziemy oczekiwać od nowego biura.

Kryteria decydujące o wyborze

Wybierając zarówno biuro księgowe w Poznaniu, ale i w całej Polsce, powinniśmy brać pod uwagę kilka aspektów:

  1. Zakres odpowiedzialności cywilnej (OC): firmy, które zajmują się prowadzeniem ksiąg podatkowych, są zobowiązane wykupić polisę OC. Obecnie suma gwarancyjna dla biur oferujących rozliczenia w ramach KPiR oraz ryczałtu ewidencjonowanego wynosi minimalnie 5000 euro. Im wyższa kwota polisy OC, tym mamy większą szansę na wyegzekwowanie pełnej rekompensaty w przypadku szkody powstałej z winy księgowego.
  2. Warunki współpracy: warto zapytać biuro rachunkowe o kilka kwestii. Dowiedz się, w jaki sposób i w jakich terminach, pracownik biura będzie nas informował o przypadających na dany miesiąc podatkach oraz ZUS do zapłaty. Ważne jest, aby pracownik robił to odpowiednio wcześnie, przed terminem zapłaty podatku oraz żeby biuro rachunkowe na bieżąco monitorowało naszą sytuację i informowało o prawdopodobnej wysokości straty. Powinniśmy również dowiedzieć się, czy takie usługi są dodatkowo płatne. Spytaj również w jakim terminie będziesz musiał przekazywać dokumenty i czy musisz robić to tradycyjnie, czy możesz przesłać emailem. Innym aspektem jest wsparcie biura w zakresie zarządzania płatnościami za faktury – czy biuro przygotuje nam plan płatności z listą nieopłaconych faktur?  
  3. Doświadczenie i kompetencje: osoba prowadząca biuro rachunkowe powinna posiadać imienny certyfikat, który jest wydawany przez Ministra Finansów. Stanowi on potwierdzenie, że mamy do czynienia z absolwentem kierunkowych studiów (lub z osobą, która zdała państwowy egzamin). Możemy również sprawdzić, czy dane biuro księgowe w Poznaniu należy do Stowarzyszenia Księgowych w Polsce lub do Centrum Informacji Księgowej – te organizacje dbają o jakość usług księgowych i narzucają wysokie standardy swoim członkom.
  4. Cena: oczywiście jednym z najważniejszych czynników przy wyborze biura księgowego, jest cena usługi. Należy pamiętać, że niska cena często oznacza ograniczony zakres obsługi księgowej. 

Prowadzenie poukładanej firmy jest wyzwaniem, któremu możesz sprostać, między innymi dzięki wyborze odpowiedniego biura rachunkowego. Profesjonalne biuro księgowe w Poznaniu Bilans, oferuje swoim klientom fachową pomoc w prowadzeniu firmy. Na pierwszym spotkaniu porozmawiamy czego oczekujesz od księgowej, jakie masz plany i wątpliwości. Zapraszamy na bilans.poznan.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here