Grzejniki łazienkowe

Grzejniki łazienkowe tworzą wyjątkową kategorię tych urządzeń. Pełnią te same główne funkcje co zwykłe grzejniki pokojowe – ich zadaniem jest ogrzewanie pomieszczenia. Ponadto, można je również wykorzystywać jak suszarkę na ręczniki, bieliznę, a także wieszak. Poniżej rozwiniemy temat grzejników łazienkowych kładąc nacisk przede wszystkim na sprawę podstawową – czyli jak dobrać moc grzejnika łazienkowego.

Grzejniki łazienkowe – praktyczne, estetyczne, komfortowe

Grzejniki łazienkowe mają swoją specyfikę. Odmiennie niż grzejniki pokojowe, są często podłączane do sieci elektrycznej, a nie wodno-grzewczej. Ponadto, są to grzejniki w większości pionowe – które montujemy na ścianach w pozycji wiszącej. Budowa żeberkowa stanowi duże ułatwienie – pozwala nam wykorzystać grzejnik do wieszania suchych lub mokrych tkanin.

Ponadto, grzejniki łazienkowe są nieco słabsze w ogrzewaniu pomieszczenia niż ich pokojowe odpowiedniki. Wynika to z samego sposobu ich konstrukcji – grzejniki te składają się ze stalowych kolektorów pomiędzy którymi znajdują się żeberka – o zaokrąglonych lub kanciastych krawędziach. Ilość rur składających się na konstrukcję grzejnika, ich rozmiar i objętość, a także odległości występujące pomiędzy nimi – również mają wpływ na sprawność z jaką dany grzejnik będzie wytwarzał energię cieplną.

Grzejniki łazienkowe wykonywane są najczęściej z różnych stopów stali. Często też wykorzystuje się miedź i aluminium. Pierwsze rozwiązanie jest tańsze i częściej wybierane – grzejniki łazienkowe wykonane ze stali występują w rozmaitych wersjach i wariacjach, mogą mieć różne wymiary oraz kształt. Grzejniki miedziane i aluminiowe również są wybierane – nie tylko ze względu na ich wytrzymałość i możliwości przyłączeniowe, ale również z uwagi na parametry estetyczne.

Jak wybrać moc grzejnika do łazienki?

Kluczową sprawą w czasie zakupu grzejnika – nie tylko łazienkowego, ale również pokojowego – jest ustalenie jakiej mocy urządzenie będzie nam potrzebne. Dostępne grzejniki łazienkowe tworzą bardzo rozbudowaną kategorię – znajdziemy modele o mocy grzewczej 50 W jak i te silniejsze – o mocy przekraczającej 1000W. Modele takie znajdziesz m.in. w ofercie sklepu internetowego PROTOR. Jaki zatem warto wybrać?

Zacznijmy od przedstawienia najbardziej uniwersalnego przelicznika zapotrzebowania na ciepło. Zgodnie z przyjętym wzorem, do ogrzania jednego metra kwadratowego łazienki potrzebujemy aż 120 W mocy grzewczej. Oczywiście – mowa o pomieszczeniach dobrze izolowanych i szczelnych, w których ubytek ciepła jest minimalny.

Wybierając moc grzejnika warto też uwzględnić, w którym miejscu będzie się znajdował. Warto unikać bezpośredniej okolicy okna i parapetu – to przy nich ubytki ciepła są największej. Najczęściej, grzejnik łazienkowy jest montowany w okolicy drzwi wejściowych do pomieszczenia, lub wzdłuż ściany wewnętrznej.

Warto przy tym pamiętać, że temperatura utrzymywana w łazience jest nieco wyższa niż w pozostałych pomieszczeniach – powinna wynosić nawet 23-24 stopnie C. Dlatego dobierając grzejniki do tego pomieszczenia warto rozważyć możliwość montażu nie tylko grzejnika łazienkowego, ale również jego pokojowego odpowiednika. Wówczas, ogrzewanie łazienki będzie przebiegać optymalnie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here