gaz ziemny

Rynek energetyczny to obecnie wyjątkowo “gorący” temat, nie tylko dla mediów, ale i dla każdego z nas. Od jakiegoś czasu do łask klientów powraca gaz ziemny (zwany inaczej “błękitną energią”). W obecnej sytuacji na rynku, kiedy prąd drożeje, a jego ceny są niestabilne, wielu z nas wybiera właśnie gaz jako paliwo do ogrzewania domów i mieszkań. Dostawcy gazu prześcigają się w tym, aby zaproponować jak najbardziej preferencyjne warunki umowy. Jest to bardzo dobra wiadomość dla gospodarstw domowych w całej Polsce. Oznacza to, że jeśli dobrze wybierzemy jacy dostawcy gazu mogą nam zaproponować jak najlepszą umowę, możemy cieszyć się oszczędnościami! Czy warto wybrać gaz ziemny jako źródło energii cieplnej? Jakiego dostawcę wybrać, co wziąć pod uwagę? A wreszcie  – jak ułatwić sobie podejmowanie decyzji? Przeczytajcie artykuł do końca, a poznacie odpowiedzi.

Jakie są główne zalety gazu ziemnego?

Nie warto się go obawiać – to przede wszystkim. Obecnie instalacja jest bezpieczna, a część dostawców proponuje wygodne rozwiązania assistance. Dzięki temu nie musimy się martwić o konserwację i naprawy. Jeśli dbamy o to, aby cały proces instalacji był przeprowadzony poprawnie, a następnie będziemy dbali o regularną konserwację i dobry stan techniczny, nie powinno dojść do niebezpiecznych sytuacji.

Ciekawostka: gaz ziemny nie ma zapachu! Jego specyficzna woń jest efektem procesu “nawaniania”, dzięki czemu jego użytkowanie staje się dużo bezpieczniejsze.  

Skąd wydobywa się gaz ziemny?

Jego złoża występują albo samodzielnie, albo w bliskości innych złóż: ropy naftowej lub węgla kamiennego. W Polsce wydobywa się gaz obecnie w ponad 20 regionach. Planowanie jest zwiększenie wydobycia nawet o 10% do 2022 roku. Zapotrzebowanie Polski na gaz to około 17 mld metrów sześciennych gazu. Z krajowych zasobów uzyskujemy obecnie mniej więcej jedną czwartą. Główną misją Grupy PGNiG, która kontroluje prace wydobywcze, jest uniezależnienie się od Rosji, które ma nastąpić właśnie w 2022 roku.  

Od czego zależy cena kWh gazu ziemnego?

Cena nie jest stała. Tak jak wszystkie produkty i usługi, podlega zmianom na rynku. Składają się na nią dwa czynniki: stawki sprzedawcy i stawki dystrybutora. Sprzedawcę możemy zmienić, a to właśnie głównie od niego zależą ceny. Jednak dystrybutor również ma wiele do powiedzenia, a jest to kwestia, która zależy od naszego miejsca zamieszkania.

Czy warto zmienić dostawcę gazu?

Większość z nas nie do końca orientuje się, jak wygląda konkurencja naszego dostawcy gazu. Badania wykazują, że jedynie 300 000 użytkowników (z około 7 milionów!) dokonało zmiany dostawcy. Oznacza to, że większości z nas mogło umknąć wiele możliwości! Zdarza się, że oferty konkurencji mogą być korzystniejsze i warto być na bieżąco z nowościami.

Co wziąć pod uwagę przy wyborze dostawcy gazu?

Przede wszystkim cenę. Jest to oczywiście kluczowy element. W zależności od naszego regionu zamieszkania, ceny mogą się różnić. Poza tym warto zwrócić uwagę na formę i terminy płatności, a także możliwość połączenia rachunków za prąd i gaz. Dodatkowym atutem będzie opcja assistance, czyli darmowej konserwacji i napraw instalacji. Dzięki temu będziemy w stanie sporo oszczędzić oraz czuć się bezpieczniej.

Jak wybrać sprzedawcę gazu?

Jeśli nie mamy czasu na kompleksowe porównywane ofert po kolei od każdego dostawcy, warto wypróbować narzędzie, jakim jest porównywarka cen gazu. Potrafi ona szybko i sprawnie pokazać nam wyniki dotyczące tego, jaka oferta będzie dla nas najkorzystniejsza. Bardzo dobrą porównywarkę znajdziemy na stronie optimalenergy.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here