W dzisiejszych czasach już chyba nikt nie wyobraża sobie prowadzenia własnego biznesu bez pomocy stosownego oprogramowania. Jednak, aby mowa była o oprogramowaniu, które w pełni wspiera procesy zachodzące w firmie i wspomaga jej funkcjonowanie w stopniu wysokim, bezwzględnie musi zaistnieć jeden warunek.
W dzisiejszych czasach już chyba nikt nie wyobraża sobie prowadzenia własnego biznesu bez pomocy stosownego oprogramowania. Jednak, aby mowa była o oprogramowaniu, które w pełni wspiera procesy zachodzące w firmie i wspomaga jej funkcjonowanie w stopniu wysokim, bezwzględnie musi zaistnieć jeden warunek. Takie oprogramowanie musi być pod każdym względem absolutnie dopasowane do wszystkich potrzeb danego biznesu. Dlatego właśnie całkiem spora liczba przedsiębiorstw podejmuje decyzje o wdrożeniu w swoje struktury rozwiązań dedykowanych tzw. systemów CRM. I nie ma w tym absolutnie nic dziwnego, w końcu rozwiązania dedykowane to coś, co zostało od samych podstaw zaprojektowane i stworzone z myślą o danym biznesie. Takie skrojone na miarę i w pełni indywidualne rozwiązanie jest jednak kosztowne. Dlatego niektórzy decydują się na oprogramowanie, które może nie jest tak idealne, ale również może być w jakiejś mierze dostosowane do potrzeb danego biznesu – oprogramowanie opensoure’owe.
Rozwiązania dedykowane a open source – porównanie
Żeby mieć pełną świadomość tego czym różnią się rozwiązania dedykowane od open source i samodzielnie podjąć najlepszą decyzję na temat tego, co należy wdrożyć do własnego przedsiębiorstwa, warto wiedzieć o obu tych rozwiązaniach jak najwięcej. Co cechuje zatem rozwiązania dedykowane, a co jest przypisane open source? Jeżeli chodzi o rozwiązania dedykowane to ma się tutaj do czynienia z:
– możliwością wyboru dowolnego wykonawcy, który jest wyspecjalizowany w tworzeniu danych systemów,
– dowolną technologią wykonana, która wybierana jest przez wykonawcę, oczywiście przy pełnym porozumieniu z klientem,
– pełnym dopasowaniem do potrzeb danego biznesu – oprogramowanie zaprojektowane od zera zgodnie z wytycznymi klienta i ewentualnymi sugestiami doświadczonego wykonawcy,
– możliwością świadczenia usług związanych z utrzymaniem i bieżącym serwisem oprogramowania ze strony ludzi, którzy znają go najlepiej – jego twórców.
Z kolei w przypadku Open Source sprawa wygląda nieco inaczej i klient może liczyć na:
– narzuconą przez kogoś arbitralnie technologię wykonania oraz wdrożenia systemu,
– niezbyt wielkie dostosowanie do indywidualnych potrzeb,
– funkcjonalność, która niekoniecznie jest dostosowana do danego biznesu – może zawierać funkcje zupełnie zbędne, za to nie posiadać tych, które byłyby bardzo przydatne.
Oczywiście w takich warunkach zarówno czas wdrożenia jak i kosz rozwiązań dedykowanych będzie wyższy od oprogramowania open source. Oprogramowanie open source jest często darmowe, a klient płaci jedynie za możliwe w ramach oprogramowania przeróbki. Jednakże przy prowadzeniu biznesu, a zwłaszcza przy tak ważkich kwestiach, jak wdrożenie odpowiedniego oprogramowania – niska cena nie może być jedynym kryterium. Takie podejście do sprawy grozi wpadnięciem w spiralę pozornych oszczędności, czyli doprowadzeniem do sytuacji, w której pierwsza niby-oszczędność w dalszym rozrachunku niesie ze sobą konieczność ponoszenia kolejnych i zupełnie niezaplanowanych kosztów. Warto to mieć na uwadze.