Podatek z Holandii – jak odzyskać?

0
989

Każda osoba, która pracowała na terenie Holandii ma prawo do zwrotu podatku. Jest tak w przypadku, kiedy holenderski pracodawca odprowadzał zaliczki na poczet podatku, a te przekroczyły kwotę obowiązującego podatku. Warto zatem wiedzieć jak ubiegać się o zwrot podatku, jakie dokumenty trzeba skompletować i złożyć oraz w jakim terminie to zrobić.

Dokument potrzebne do zwrotu podatku

Aby móc ubiegać się o rozliczenie podatku z Holandii skompletować i złożyć trzeba odpowiednie dokumenty. Mowa tu przede wszystkim o dokumentach, które uzyskać należy od pracodawcy z Holandii. Są do dokumenty zawierające informacje o wysokości otrzymywanego wynagrodzenia oraz o kwocie odprowadzanej zaliczyć na podatek dochodowy. O zwrot podatku ubiegać można się na podstawie odcinków z wypłaty lub na podstawie rocznej karty podatkowej. Dodatkowo konieczne jest dołączenie formularza UE/WE, który uzyskuje się w polskim Urzędzie Skarbowym. Jest to dokument potwierdzający wszystkie osiągnięte dochody w danym roku we wszystkich krajach Unii Europejskiej.

Termin rozliczenia z holenderskim Urzędem Skarbowym

O zwrot podatku z Holandii za poprzedni rok można ubiegać się w pierwszym miesiącach roku bieżącego. Zwykle jest to luty, marzec. W tym czasie możliwe jest złożenie wniosku o zwrot podatku za rok poprzedni. Dokładne terminy zawsze podawane są przez holenderski Urząd Skarbowy. Co ważne, o zwrot podatku ubiegać można się aż o 5 lat wstecz. Jeśli zatem w Holandii pracowało się przez kilka lat i wcześniej nie złożono wniosku i zwrot podatku można to zrobić teraz do 5 lat wstecz. Dobrze jest w takim przypadku skorzystać z pomocy firmy specjalizującej się w odzyskiwaniu podatku z krajów Unii Europejskiej. Potrzebne informacje znaleźć można na stronie euro-punkt.pl.

Czas oczekiwania na zwrot podatku

To ile czeka się na zwrot podatku z Holandii uzależnione jest przede wszystkim od samego Urzędu Skarbowego w Holandii. Niestety ten nie podaje konkretnych terminów. Dlatego konieczne jest uzbrojenie się w cierpliwość. Trzeba bowiem wiedzieć, że holenderski Urząd Skarbowy ma aż 3 lata na rozpatrzenie wniosku o zwrot podatku. Jest to zatem dość długi okres. Aby przyspieszyć cały proces koniecznie należy złożyć wszystkie dokumenty poprawie. Dlatego dobrze jest, jak już wspomniano, skorzystać w tym zakresie z pomocy fachowej firmy. Jeśli bowiem wszystkie dokumenty zostaną złożenie w terminie i prawidłowo to okres oczekiwania na zwrot podatku może skrócić się nawet do pół roku. Jest to zatem rozwiązanie korzystne dla osoby ubiegającej się o zwrot podatku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here