Pakowanie przesyłek i zakup kartonów

Pakowanie przesyłek nie jest zadaniem wyjątkowo skomplikowanym, jednak warto się do niego przyłożyć. Im lepiej będzie zabezpieczony wysyłany przedmiot lub towar, tym lepiej dla Ciebie jak i adresata Twojej przesyłki. Wśród dostępnych kartonów tekturowych znajdziesz rozmaite produkty, o odmiennym kształcie, konstrukcji, rozmiarze i sposobie wykonania. Poniżej przyglądamy się dostępnym kartonom tekturowym do pakowania przesyłek oraz staramy się ustalić – który z nich będzie wyborem maksymalnie bezpiecznym i praktycznym. Dowiesz się jakie cechy konstrukcyjne oraz właściwości tektury mają największy wpływ na użyteczność kartonów. 

Kartony do zadań mniej i bardziej specjalnych 

Wybierając karton, należy dopasować go do rozmiarów obiektu, który pragniesz wysłać. Warto wybierać kartony odpowiednio większe, które zagwarantują odpowiednią ilość wolnej przestrzeni. Nie należy jednak przesadzać z rozmiarem, by przechowywany w środku obiekt nie obijał się o krawędzie. Wolną przestrzeń możesz wypchać korzystając ze specjalnych materiałów – styropianu, poduszek powietrznych, folii bąbelkowej, ścinek tekturowych. 

Oprócz zwykłych kartonów znajdziesz też modele bardziej rozbudowane – wyposażone w klapy zamykające. Po załadowaniu kartonu możesz zamknąć jego klapy, a następnie skleić je taśmą foliową. Będzie to dodatkowe zabezpieczenie przechowywanych w środku przedmiotów. Warto też zwrócić uwagę, czy w interesującym Cię kartonie znajdują się specjalne otwory na dłonie, które będą ułatwiać przenoszenie kartonu w rękach. Sprawdzają się świetnie podczas wnoszenia i znoszenia kartonów po schodach. 

Jeśli poszukujesz kartonu do przenoszenia przedmiotów stosunkowo ciężkich, wówczas warto upewnić się czy interesujący Cię karton posiada dodatkową warstwę wyściełającą jego dno. Jest to niezwykle ważne, gdyż to właśnie nadmierny nacisk wywierany na dno odpowiada za potencjalne zerwanie kartonu lub jego inne uszkodzenie mechaniczne. 

Konstrukcja i wykonanie kartonów tekturowych 

W trakcie dokonywania zakupów warto zwrócić uwagę, jak skonstruowany został dany karton oraz jakiego typu tektura została wykorzystana w tym celu. Wśród dostępnych rozwiązań znajdziesz zarówno mniej jak i bardziej wytrzymałe produkty. Podstawowym tworzywem jest tektura dwuwarstwowa, stosunkowo wytrzymała przy niedużych obciążeniach. Do bardziej wymagających przesyłek, polecamy wybierać kartony z tektury złożonej z trzech warstw.

Ważny jest także rodzaj tektury zastosowanej w produkcji. Najczęściej stosowana jest tektura o tak zwanej fali B, fali C lub fali E. Pierwsza z nich ma grubość w przedziale od 2,5 do nawet 3,0 milimetrów. Tektura o fali C jest nieco grubsza, nawet do 3,7 milimetra. Tektura typu E jest nieco cieńsza, dlatego nazywana jest także mikrofalą – jej grubość mieści się w przedziale 1,0 – 1,7 milimetra. Podział ten dotyczy kartonów stworzonych z wykorzystaniem tektury trzywarstwowej. Kartony o takiej konstrukcji znajdziesz w ofercie https://boxmarket.eu/pl/.

Do najbardziej wymagających paczek, można stosować jeszcze bardziej wytrzymałą tekturę – złożoną z pięciu lub nawet siedmiu warstw. Warto podkreślić, że choć grubość i konstrukcja tektury mają duży wpływ na wytrzymałość kartonu, to jednak nigdy nie należy przekraczać ustalonych przez producenta obciążeń. Nawet dokładnie zaklejony karton nie wytrzyma obciążenia przekraczającego jego maksymalny udźwig.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here