Jeszcze do niedawna oferta leasingu aut była kierowana jedynie do firm. Dzisiaj z takiej opcji wsparcia w celu nabycia pojazdu mechanicznego mogą korzystać również klienci indywidualni. Na jakich zasadach przebiega współpraca z firmą leasingową? Odpowiedź znajdziesz poniżej.
Leasing konsumencki – zasady
Rzeczywiście, instytucje, które działają na rynku finansowym, borykają się z coraz większą konkurencją. Aby walczyć o każdego klienta, proponują coraz bardziej elastyczne rozwiązania. O ile leasing był jeszcze niedawno korzystną opcją nabywania samochodów jedynie przez firmy w ramach budowania i rozwoju floty aut w celach służbowych, tak dzisiaj z takiej możliwości udaje się korzystać również klientom indywidualnym na potrzeby całkowicie prywatne.
Same zasady leasingowania auta nie ulegają zmianie. Leasingobiorca nie staje się od razu właścicielem samochodu, ale go pożycza na długi okres. W zamian zobowiązuje się do spłaty regularnych, miesięcznych rat. Warto tutaj zaznaczyć, że te są naprawdę niskie, ponieważ klient spłaca jedynie prognozowaną utratę wartości użytkowanego pojazdu.
Co dzieje się po spłacie ostatniej raty? Leasingobiorca oddaje auto do dealera i może ubiegać się o kolejny leasing. Istnieje też opcja wykupienia samochodu na własność, najczęściej odbywa się to za symboliczną kwotę.
Leasing konsumencki – czy to się opłaca?
Jak najbardziej, leasing samochodowy dla osoby prywatnej jest opłacalny. Przede wszystkim jest wsparciem dla osób, które nie posiadają wystarczających środków pieniężnych na zakup auta. Dobry leasing nie wymaga żadnego wkładu własnego, a decyzja o jego przyznaniu następuje nawet w ciągu 60 minut.
Ponadto, leasingobiorca oprócz samego auta zyskuje również cały pakiet dodatkowych korzyści. Nie musi martwić się ubezpieczeniem samochodu, jego serwisowaniem ani opłatami z tytułu ewentualnych napraw. To zadania, które realizuje firma leasingowa. W większości przypadków klient indywidualny może negocjować warunki umowy, ponieważ leasing jest niezwykle elastycznym produktem.
Warto także wiedzieć, że w leasing można brać auta zupełnie nowe prosto z salonu, ale też używane, na przykład z komisu samochodowego. Formalności w całym procesie leasingowania są przejrzyste i proste, najczęściej współpraca przebiega bezkontaktowo, a klient pojawia się w firmie leasingowej tylko przy odbiorze pojazdu i aby podpisać umowę.
Trzeba przyznać, że taka forma nabywania samochodu staje się coraz popularniejsza. Pozwala na pełną swobodę, a przede wszystkim na pozyskanie auta bez żadnych wydatków wstępnych. Warto wziąć pod uwagę, że średnia wartość samochodu, jaki porusza się po polskich drogach, to 30 tysięcy złotych. Tylko połowa Polaków ma jakiekolwiek oszczędności, a te z reguły nie są większe, niż dwie pensje. To zbyt mało, by kupić samochód. Przypomnijmy, że nie każdy może również starać się o kredyt samochodowy, przecież banki bardzo skrupulatnie weryfikują wypłacalność potencjalnego klienta, przez co nie każdy potrzebujący wykazuje odpowiednią zdolność kredytową.