Joga dla początkującyc

Joga to popularna forma aktywności, choć wielu osobom, które chciałyby zacząć praktykę, wydaje się niezwykle skomplikowana. Jak rozpocząć swoją przygodę z jogą, aby łagodnie wkroczyć w świat asanów?

Od czego zacząć praktykowanie jogi? Jakiego sprzętu potrzebujesz? I dlaczego elektrolity po treningu są tak ważne przy uprawianiu jakiejkolwiek aktywności fizycznej?

Czym jest joga?

Joga ujmowana jest jako ścieżka samorozwoju, którą praktykować może właściwie każdy. Warto zauważyć, że joga sama w sobie wywodzi się z Indii, a najstarsze dowody jej istnienia sięgają aż 5 000 lat p.n.e. Mimo to system jogi wraz z jej filozofią ukształtował się w pełni około 300 lat p.n.e. Wtedy to też najprawdopodobniej powstał najważniejszy traktat jogi – Jogasutra, a za jego autora uznaje się Patanjalę.

Co ciekawe, słowo „joga” ma wiele znaczeń, które doskonale odnoszą się do całej filozofii z nią związanej. Pierwszym ze znaczeń jest „ujarzmienie”, co należy rozumieć jako zdolność opanowania własnego umysłu oraz ciała. Dzięki temu możesz poznać swoje pragnienia, a następnie nad nimi zapanować, by umożliwić dalszy rozwój osobisty.

Drugie to „droga”. Oznacza to podjęcie określonych działań i narzucenie sobie samodyscypliny, co pozwala osiągnąć założone cele. Joga w ten sposób oferuje ci codzienną praktykę, w ramach której podążasz według ustalonej drogi, aż do sukcesu, szczęścia i harmonii.

Trzecie istotne hasło to „zjednoczenie”. Od zawsze człowiek dążył do doskonałości i poznania swojej natury, co możliwe jest tylko poprzez osiągnięcie jedności – zarówno z naturą, jak i Bogiem. Trzeba też podkreślić, że praktykowanie jogi przynosi wiele wymiernych korzyści.

Wśród najważniejszych należy wymienić m.in. poznanie swoich zarówno mocnych, jak i słabych stron, poprawę zdolności koncentracji i skupienia czy wyciszenie. Joga zatem to droga do zjednoczenia ciała, umysłu oraz ducha.

Joga w domu – czego potrzebujesz?

Najważniejsze są twoje chęci, bardzo ważne jest też znalezienie w mieszkaniu spokojnej i uporządkowanej przestrzeni. Z pewnością przydatna będzie również mata, nie musi być to jednak produkt z najwyższej półki, ważne aby była antypoślizgowa. Nie musisz od razu kupować przyborów do jogi: klocków, taśmy. Zostaw to na bardziej zaawansowaną praktykę.

Jak często praktykować jogę?

Jogę z powodzeniem możesz ćwiczyć codziennie, najlepiej rano, wkrótce po przebudzeniu, lub wieczorem, niedługo przed zaśnięciem. Jeśli nie masz aż tyle czasu warto zastosować zasadę – ćwicz krócej, ale częściej. Na początek z powodzeniem wystarczy praktyka co 2-3 dni po 10-15 minut. Jednak 3 dni w tygodniu to minimum.

Jak ćwiczyć jogę?

Najlepiej poszukać w sieci filmików instruktażowych nagranych przez profesjonalnych joginów i nauczycieli jogi z różnych szkół i postępować zgodnie z wytycznymi podanymi przez prowadzącego. W ten sposób poznasz podstawowe pozycje jogi, jak np. pozycja dziecka, koci grzbiet, pies z głową do dołu, pies z głową do góry i pozycja deski. Wraz z kolejnymi treningami możesz stopniowo zwiększać poziom trudności, razem ze wzrostem swojej wiedzy o jodze oraz świadomości własnego ciała.

Elektrolity po treningu

Przy każdej, nawet umiarkowanej aktywności fizycznej należy pamiętać o właściwym odżywaniu oraz dostarczaniu organizmowi niezbędnych mikroelementów i pierwiastków, takich jak magnez, potas czy wapń. Właśnie z tego powodu zalecane są elektrolity po treningu w postaci tabletek musujących rozpuszczalnych w wodzie. Możesz też zrobić domowy izotonik, jednak lepsze będą gotowe elektrolity po treningu.

Artykuł sponsorowany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here