Jakie śruby ze stali nierdzewnych są najczęściej stosowane

Na co dzień większość osób nie zwraca w ogóle uwagi na takie szczegóły jak śrubki czy wkręty w różnego rodzaju urządzeniach, czy przedmiotach codziennego użytku. A to właśnie te elementy złączne, bo tak się nazywa śruby, wkręty, podkładki, nity zrywalne czy złącza ciesielskie, stanowią o wytrzymałości maszyny, okna, domku na drzewie czy konstrukcji budowlanej.

Śruby – najpopularniejsze elementy złączne stosowane w przemyśle

Śruby tak na dobrą sprawę znajdują się wszędzie w otaczającym świecie. Dzięki nim można używać blendera w kuchni, komputera, narzędzi elektronicznych czy mebli. Choć z pozoru mogą wydawać się niepozorne, to jednak pełnią bardzo istotną funkcję i wpływają na wytrzymałość konkretnego urządzenia czy maszyny. Śruby służą też do mocowania przedmiotów na ścianie czy suficie, a wiele z nich musi wykazywać właściwości antykorozyjne, gdyż jest narażona na działanie wilgoci, a czasami nawet substancji chemicznych.

Śruby nierdzewne – charakterystyka

Każdy zapewne wie, co oznacza, że śruba jest nierdzewna – oczywiście pod wpływem działania wody nie ulega ona korozji, a więc zachowuje na dłużej swoje właściwości mechaniczne. Stal nierdzewna ma mniejszą zawartość węgla w swoim składzie, co powoduje, że może być stosowana w miejscach wilgotnych, ale też narażonych na działanie kwasów i zasad. Oprócz mniejszej zawartość węgla w stali nierdzewnej jest jeszcze chrom, który wykazuje naturalne właściwości odporne na działanie korozji. Tego rodzaju śruby są nie tylko odporne na rdzę, ale też są odporne na uszkodzenia mechaniczne, a także wytrzymują bardzo wysokie temperatury. Z tego względu często są stosowane w domowych urządzeniach, takich jak piekarnik czy zmywarka.

Szukasz elementów mocujących do fotowoltaiki? Sprawdź ofertę dostępną na mafot.com

Rodzaje śrub nierdzewnych

Rodzajów śrub jest bardzo dużo i także te odporne na korozję występują w kilku wariantach. Na początku warto uwzględnić podział na kategorię A2 i A4, z czego ta pierwsza nie jest przeznaczona do stosowania w miejscach, w których istnieje ryzyko kontaktu z kwasami. Oczywiste jest, że kategoria A4 wręcz przeciwnie, może być stosowana nawet z chlorem. Śruby odporne na rdzę mogą być też wykonane z innych materiałów, na przykład ze stali hartowanej i niemagnetycznej lub stali hartowanej z właściwościami magnetycznymi bądź ze stali niehartowanej, która ma właściwości magnetyczne. Sam materiał wykonania śruby nie jest jeszcze wystarczający, aby wymienić wszystkie rodzaje tych elementów. Śruby mogą mieć sześciokątny łeb z niepełnym lub pełnym gwintem, łeb walcowy, oczkowy czy trójkątny. Rodzajów jest na tyle dużo, że można je stosować na wiele sposobów.

Potrzebujesz wytrzymałych i precyzyjnych elementów złącznych? Zajrzyj do naszej oferty – wkręty DIN 965 / ISO 7046 od Stalmut.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here