jak otworzyć własną działalność

Być może wydaje Wam się, że odpowiedź na pytanie, jak otworzyć własną działalność gospodarczą jest bardzo skomplikowana, ale rzeczywistość przedstawia się inaczej. Można powiedzieć, że te wszystkie strach, o jakich słyszymy to w pewnym stopniu pozory. Zanim jednak przejdziemy do tego, jak otworzyć własną działalność gospodarczą, zastanówmy się nad tym, czy działalność gospodarcza jest dla nas. Nie ma się co oszukiwać, nie każda osoba odnajdzie się w realiach związanych z prowadzeniem własnej działalności.

jak otworzyć własną działalność Do kogo skierowana jest możliwość założenia działalności gospodarczej?

Przejdźmy teraz do tego, w jakim przypadku założenie działalności gospodarczej jest najlepszym rozwiązaniem. Najkrócej rzecz ujmując, można powiedzieć, że założenie działalności skierowane jest do tych, którzy mają dość pracowania na etat. Jeżeli chodzi o szczegóły, na pewno należy powiedzieć o osobie, która ma plan, czas i silną osobowość. Poza tym dobrze też wiedzieć, że jednoosobowa działalność gospodarcza to świetna alternatywa w przypadku osób, którym zależy na pracy dla samych siebie.

Założenie działalności gospodarczej

Tak nadeszła pora, abyśmy powiedzieli o tym, jak otworzyć własną działalność gospodarczą (zakładamy, że wiemy, czym chcemy się zajmować). Na początku koniecznie jest złożenie wniosku o wpis do CEIDG, czyli Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Jeżeli chodzi o sposób złożenia tego wniosku, opcje są dwie — elektronicznie lub tradycyjnie (złożenie dokumentu w urzędzie gminy, któremu podlegamy). Następna rzecz, o której trzeba powiedzieć to informacje pozwalające na to, aby firma znalazła się w rejestrze CEIDG. Informacje te przedstawiają się w następujący sposób:

– adres firmy,
– NIP, PESEL,
– adres mailowy, numer telefonu kontaktowego,
– kod działalności składający się z pięciu znaków ułożonych według Polskiej Klasyfikacji Działalności,
– rodzaj opodatkowania,
– datę rozpoczęcia działalności,
– dane rachunków bankowych

Od razu warto podkreślić, że uzupełnienie wszelkich danych związane jest z jednoczesnym zgłoszeniem do ZUS/KRUS, GUS oraz naczelnika urzędu skarbowego

Konto bankowe i pieczątka

Na koniec przejdźmy do dwóch kwestii, które dla wielu z Państwa mogą być po prostu zaskakujące. Te kwestie to konto bankowe oraz pieczątka. Zacznijmy od konta bankowego.

Jak wiadomo w dzisiejszych czasach mnóstwo osób może pochwalić się posiadaniem kont bankowych w różnych bankach. Tak więc niejako automatycznie nasuwa się pytanie, czy w przypadku założenia własnej działalności gospodarczej konieczne jest otworzenie kolejnego konta. Najkrótszą odpowiedzią na to pytanie będzie to, że w świetle prawa takiego obowiązku nie ma.

Co do pieczątki, nie ma co ukrywać, że pieczątka kojarzy nam się z każdą działalnością. To jednak tylko i wyłącznie pozory. To, czy przedsiębiorca ma pieczątkę, jest sprawą wyłącznie indywidualną. Niemniej wydaje się, że posiadanie pieczątki czyni firmę bardziej profesjonalną (a przynajmniej taki jest odbiór), ale naturalnie nie wszyscy muszę się z tym zgadzać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here