Każda umowa pożyczki podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych. Podatek ten wynosi 2% z pożyczonej kwoty, a zobowiązany jest do jego zapłaty pożyczkobiorca. Wynika to z artykułu 1, ustęp 1, punkt 1 ustawy z 9 września 2000 roku o podatku od czynności cywilnoprawnych.
Szczegółowe informacje na temat podatku od pożyczonej kwoty
Podstawę opodatkowania stanowi w przypadku umowy pożyczki kwota lub wartość pożyczki. Natomiast, jeśli należny podatek nie został wcześniej opłacony, a wyjdzie to na jaw podczas jakiejkolwiek kontroli skarbowej, to stawka podatku wynosi 20%. Istnieje jednak zwolnienie z podatku od pożyczek pieniężnych w gronie najbliższej rodziny. Obowiązuje to jednak jedynie w przypadku, kiedy udokumentuje się kwotę uzyskania pożyczki na rachunek bankowy oraz zgłosi się to w Urzędzie Skarbowym do 14 dni od daty dokonania czynności związanych z udzieleniem pożyczki. Podatek od czynności cywilnoprawnych pożyczkobiorcy rozliczają na urzędowym formularzu o symbolu PCC – 3. Podatek ten nie obejmuje również pożyczek udzielonych przez banki i SKOK, z kas i funduszów zakładowych, funduszów związków zawodowych, czy pracowniczych kas zapomogowo – pożyczkowych. Warto znać te szczegółowe zapisy prawne, ponieważ na ich podstawie można później wysuwać właściwe wnioski co do tego, jak postępować z Urzędem Skarbowym.
Istota pożyczek internetowych
Jeśli chodzi o pożyczki udzielane za pośrednictwem Internetu, takie jak na przykład ta oferowana przez getbucks.com to należy bardzo dokładnie upewnić się, czy wszystko jest załatwione tak, jak być powinno. Jeśli zaś umowa pożyczki jest rzetelna, i pożyczkodawca wraz z pożyczkobiorcą wszystko między sobą ustalą to nie ma powodu do martwienia się o to, że danej kwoty się nie otrzyma. Można też być zwolnionym od opłat związanych z zapłaceniem podatku. Internauci właśnie dlatego cenią sobie pożyczki online. Są proste w uzyskaniu i nie domagają się zbędnych formalności. Dlatego, spodziewać można się, że ten rodzaj pożyczek będzie coraz bardziej popularny.