Komputerowe i internetowe systemy zarządzania usługami są coraz powszechniejsze. Aplikacje serwisowe to programy, które – w zależności od stopnia zaawansowania – umożliwiają diagnozowanie i planowanie napraw danego typu urządzeń. Wiele aplikacji serwisowych to po prostu swego rodzaju dzienniczki napraw, na przykład dla rowerzystów czy kierowców. Wiele firm decyduje się na wprowadzenie aplikacji serwisowych, by usprawnić działanie np. sieci komputerowych i innych urządzeń. Komu przyda się własna aplikacja serwisowa?
Aplikacja serwisowa dla producenta sprzętu
Aplikacje serwisowe często są udostępniane przez producentów urządzeń i sprzętów, które wymagają regularnego przeglądu. W przypadku rowerów, samochodów i innych maszyn może mieć ona formę prostego dziennika przeglądów i napraw, na przykład z listą rzeczy do zrobienia. W bardziej zaawansowanych wersjach taka aplikacja może mieć też interfejs diagnostyczny, który można podłączyć np. do komputera samochodu – wtedy można regularnie sprawdzać stan elektroniki swojego pojazdu i rozwiązywać niektóre problemy. Wiele marek samochodów udostępnia swoim klientom takie aplikacje – warto wiedzieć, że są one dostępne nie tylko na smartfony, ale także zegarki i inne urządzenia z systemem Android lub iOS.
Aplikacja serwisowa dla firmy z dużym parkiem maszyn
Zdarza się, że aplikacja serwisowa potrzebna jest w firmie, która dysponuje dużą ilością maszyn i urządzeń wymagających regularnych przeglądów i konserwacji. Dawniej używano po prostu dzienników przeglądów oraz kart czy książek serwisowych. Stworzenie aplikacji serwisowej mobilnej czy webowej, w której w jednym miejscu ma się dostęp do informacji o wszystkich urządzeniach pomaga pamiętać o terminach przeglądu. Jeżeli nie można znaleźć gotowego programu na miarę naszych oczekiwań, można zlecić wykonanie go od podstaw, na przykład tu: https://ultrano.pl/. Wiele firm decyduje się na własne oprogramowanie – zlecenie wykonania własnej aplikacji serwisowej gwarantuje dopasowanie jej do potrzeb przedsiębiorstwa. Do tego dostępne na rynku programy tego typu często są mało intuicyjne i mają przestarzały interfejs. Aplikacje serwisowe przydają się wszędzie tam, gdzie potrzebujemy elektronicznego asystenta przeglądów technicznych i napraw – zarówno jako dziennik przeglądów, jak i narzędzie diagnostyczne.