urlop wychowawczy a emerytura

Jak wiadomo, czasem pracujące mamy zmuszone są do tego, aby zdecydować się na urlop wychowawczy. Absolutnie nie ma w tym nic złego. Powstaje jednak pytanie, jak wygląda sytuacja pod względem emerytury.

urlop wychowawczy a emeryturaBardzo często nie myślimy o emeryturze

Zanim jednak przejdziemy do faktów, warto powiedzieć o tym, że bardzo często nie zastanawiamy się nad swoją emeryturą. Z jednej strony jest to zrozumiałe, ale z drugiej warto czasem wybiegać w przyszłość, skoro czasu nie da się zatrzymać. Szczególnie że trudno nie słyszeć, jak wyglądają emerytury. Naturalnie to jednak nie wszystko. Jest jeszcze tytuł tego tekstu, czyli „urlop wychowawczy a emerytura” (do którego zaraz się odniesiemy).

Urlop wychowawczy a emerytura — co wiemy?

Przechodząc do sedna sprawy, trzeba powiedzieć sobie wprost, że urlop wychowawczy podlega ubezpieczeniom emerytalno-rentowym. Szczegóły na ten temat zostały zawarte w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych. Niemniej jest pewna sprawa sporna. Dokładniej rzecz ujmując, chodzi o okres przed 1 stycznia 1999 roku. Ma to związek, z tym że ustawy jeszcze nie było i pojawiają się wątpliwości odnośnie do możliwości zaliczania urlopu wychowawczego.

Zapewne część z Was jest przejęta takim obrotem spraw. Na dobrą sprawę nie ma jednak powodów do obaw. Niemniej wszystko po kolei, czyli nie pozostaje nic innego, jak zacząć od pewnego orzeczenia z maja 2011 roku. Konkretnie chodzi o orzeczenie Sądu Najwyższego z tego czasu. Treść orzeczenia wskazywała, że okres przed 1 stycznia 1999 roku również powinien być zaliczany do stażu emerytalnego.

O pewnych emerytkach słów kilka

Jeżeli czytaliście dokładnie, wiecie, że nie było nic o żadnym zróżnicowaniu sposobu obliczania emerytury. Tymczasem sytuacja wygląda tak, że takie zróżnicowanie istnieje i co więcej, jest zgodne z konstytucją. Szczegóły na ten temat miały miejsce całkiem niedawno, bo w 2017 roku (pewne emerytki przegrały z ZUS-em). To, że część kobiet na takim rozwiązaniu traci, nie miało najmniejszego znaczenia.

Zastanawiacie się, co na ten temat myślą eksperci? Można rzec, że zdanie ekspertów jest odzwierciedleniem tego, co czują emerytki. Krótko mówiąc — panuje naprawdę duże rozczarowanie. Dobrze też, abyśmy powiedzieli sobie jeszcze o przełożeniu na pieniądze. Sytuacja z tymi emerytkami wyglądała tak, że panie mające prawo do kapitału początkowego mogły otrzymać za okres wychowawczego o 0,5 proc. większą podstawę wymiaru niż Panie urodzone przed 1 stycznia 1949 r. Na pewno zastanawiacie się teraz nad tym, że oba przypadki dotyczą przerwy w pracy za okres sprzed 1999 roku. Nie ma się czemu dziwić, ale tak naprawdę nie ma powodu do tego, aby się zastanawiać — okazuje się, że sytuacja nie ma to najmniejszego znaczenia.

Urlop wychowawczy a emerytura — podsumowanie

Na dobrą sprawę możemy zakończyć poruszone kwestie. Wydawać by się mogło, że temat „urlop wychowawczy a emerytura” to nic skomplikowanego, ale jak już wiecie, jest inaczej. Poza tym, gdyby ktokolwiek z Was chciał poszerzyć wiedzę w sprawie, nic nie stoi na przeszkodzie. Po prostu wystarczy tylko odwiedzić placówkę ZUS-u.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here