podanie o urlop wypoczynkowy

Urlop wypoczynkowy to coś, na co chyba zawsze czeka każdy pracownik. Można powiedzieć, że zachodzi analogiczna sytuacja, jak w przypadku wypłaty. Tylko że wypłatę dostaniemy co miesiąc, a w przypadku urlopu wypoczynkowego jest inaczej. Przede wszystkim urlop wypoczynkowy nie jest tak często możliwy, a poza tym konieczne jest też podanie o urlop wypoczynkowy. Niemniej, jeśli ktoś teraz myśli, że to podanie jest skomplikowane, nie pozostaje nic innego, jak powiedzieć o błędzie. Zresztą zaraz wszystko zostanie dokładnie wyjaśnione.

podanie o urlop wypoczynkowyCo zawiera podanie o urlop wypoczynkowy?

Skoro wstęp jest już za nami, nie pozostaje nic innego, jak skupić się nad tym, co powinno zawierać podanie o urlop wypoczynkowy. Tak więc przechodząc od razu do sedna sprawy, takie podanie nie musi zawierać zbyt wielu elementów. Zacznijmy od zaznaczenia, że chodzi nam o urlop wypoczynkowy oraz podania naszego imienia i nazwiska, co na pewno jest dla wszystkich absolutnie oczywiste. Poza tym potrzebne jest także zajmowane stanowisko. To też nie powinno być zresztą choćby niewielkim zaskoczeniem. Idąc dalej — naturalnie, nie może się też obejść bez daty i miejsca sporządzenia wniosku. W ten sposób powiedzieliśmy sobie o elementach, które tak naprawdę były bardzo przewidywalne. Czas teraz na trudniejsze części (ale nie wszystkie takie będą). Przechodząc do faktów — podanie o urlop wypoczynkowy na pewno musi zawierać dane firmy bądź dane osoby, w stronę, której się kierujemy. Jeżeli mamy możliwość, zamieśćmy pieczątkę zakładu pracy. Tak dochodzimy do tego, co najważniejsze w podaniu o urlop — długość urlopu (oczywiście poza liczbą dni, musimy podać też termin urlopu). Ważne — w podaniu o urlop wypoczynkowy wprowadza się liczbę dni roboczych. Co jeszcze nam zostało? Odpowiedź jest prosta — na koniec zostaje już tylko podpisać podanie i przekazać do odpowiedniej osoby.

Czy możliwa jest sytuacja, w której nie będziemy mogli udać się na urlop wypoczynkowy?

Zastanawialiście się kiedyś nad tym, czy pracodawca może nie zgodzić się na urlop wypoczynkowy pracownika? Być może dla części z Was będzie to zaskoczeniem, ale odmowa jest możliwa. Można powiedzieć, że wszystko zawiera Kodeks pracy art. 164 §2. Oto treść tego artykułu: „Przesunięcie terminu urlopu jest także dopuszczalne z powodu szczególnych potrzeb pracodawcy, jeżeli nieobecność pracownika spowodowałaby poważne zakłócenia toku pracy”, Jak zapewne zauważyliście, zapis jest dosyć ogólny i to nic dobrego. Każdy ogólny zapis staje się dosyć szeroki w swoim zastosowaniu.

Skoro już przy odmowie jesteśmy, może zdarzyć się tak, że pracownik ma inne zdanie niż pracodawca. Automatycznie pojawia się pytanie, co wtedy? Odpowiedzią jest domaganie się swoich praw przed sądem pracy. Co więcej, pracownik nie musi obawiać się o uzasadnienie swoich racji. Uzasadnienie konieczne jest po stronie pracodawcy.

Na tym można zakończyć kwestię negatywnego rozpatrzenia podania wniosku o urlop. Naturalnie nikt nikomu nie życzy takiej sytuacji, ale gdyby jednak do niej doszło, wiecie, w jaki sposób działać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here