naliczanie emerytury

Emerytura to temat, o którym nie chce się mówić zbyt wiele (pod warunkiem, że nie jest do niej blisko). Nie ma się czemu dziwić, skojarzenia z emeryturą nigdy nie należą do zbyt przyjemnych. W końcu emerytura kojarzy nam się ze starością. Niemniej przynajmniej na jakiś czas zapomnijmy o tym i skupmy się na naliczaniu emerytury.

naliczanie emeryturyPopularny temat

Bez wątpienia naliczanie emerytury to w dzisiejszych czasach stosunkowo popularny temat (naturalnie chodzi o osoby, którym niedaleko do tej emerytury). Jest to związane z tym, że emerytury bardzo często są na zatrważająco niskim poziomie. Można powiedzieć, że nie wiadomo, jakim cudem ludziom wystarcza pieniędzy (choć może też jest tak, że tych pieniędzy po prostu nie wystarcza). To też jednak zostawimy i przejdziemy do sedna sprawy, którym jest naliczanie emerytury.

Jak wygląda naliczanie emerytury?

Zanim jednak przejdziemy do naliczania emerytury, powiedzmy sobie o tym, że nie każdy może przejść na emeryturę. Konieczne jest spełnienie jednego z dwóch warunków. Jeden warunek wszystkim doskonale znany to ukończenie odpowiedniego wieku. Warunek numer dwa to wypracowanie określonego stażu pracy. Skoro to już mamy wyjaśnione to nie pozostaje nic innego, jak przejść do ustalenia wysokości świadczenia. Na pewno trzeba zacząć od tego, że wysokość świadczenia zależna jest od wielu czynników. Niemniej biorąc pod uwagę tytuł tekstu, liczy się przede wszystkim naliczanie emerytury.

Mimo wszystko to nie jest jeszcze czas na naliczanie emerytury. Teraz skupimy się na tym, jak obliczyć emeryturę. Na pewno obliczanie emerytury, najlepiej będzie rozpocząć od części socjalnej (konkretnie, chodzi o świadomość, że coś takiego istnieje). Część ta opiera się na tzw. kwocie bazowej. Co należy rozumieć przez kwotę bazową? Jak sama nazwa poniekąd wskazuje, chodzi o równowartość 100 procent średniej płacy w Polsce, która musi zostać pomniejszona o potrącone składki na ubezpieczenie społeczne. Zastanawiacie się, kiedy ustalana jest ta kwota pomniejszona o składki? Odpowiedzią na to pytanie jest 1 marca każdego roku. Tak dotarliśmy do tego, że aby obliczyć emeryturę potrzeba 24% kwoty bazowej. Bardzo ważne — mówimy o stałym elemencie każdej emerytury, do którego są pewne dodatki. Te dodatki to 1,3% postawy wymiaru emerytury za każdy rok składkowy oraz 0,7% podstawy wymiaru emerytury za każdy rok nieskładkowy.

W ten sposób możemy już powiedzieć o naliczaniu emerytury. Sytuacja przedstawia się tak, że przy ustaleniu podstawy wymiaru emerytury możliwości są dwie. Oto one:

– 20 lat wybranych z całego okresu podlegania ubezpieczeniom
– 10 lat kalendarzowych wybranych z 20 lat poprzedzających rok złożenia wniosku o otrzymanie emerytury

Zastanawiasz się, co w Twoim przypadku jest bardziej opłacalnym rozwiązaniem? W takiej sytuacji bez problemu możesz poprosić o pomoc ZUS.

Jak widzicie emerytura to dosyć skomplikowany temat. Z jednej strony nie mówiliśmy tylko o samym jej naliczaniu, ale z drugiej pewne kwestie zostały pominięte. Niemniej te kwestie bez problemu można znaleźć w internecie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here