Coraz częściej kupujemy w internecie. Większość z nas ma też konta bankowe z dostępem przez internet. Nic więc dziwnego, że płatności on-line są teraz tak popularne. Obecnie możemy realizować je nie tylko na komputerze, ale również na swoim smartfonie lub tablecie jako płatności mobilne.

Pierwsza transakcja internetowa na świecie została przeprowadzona aż 37 lat temu w Wielkiej Brytanii. Od tego czasu dużo się zmieniło. Obecnie transakcje on-line możemy wykonywać w zaledwie kilka sekund, z każdego miejsca i o każdej porze. Na szczególną uwagę zasługują tutaj płatności mobilne, dzięki którym możemy płacić za różne towary oraz usługi za pomocą swojego smartfona lub tabletu.

Czym są płatności mobilne?

Termin ten odnosi się do płatności prowadzonych z użyciem urządzeń mobilnych, czyli właśnie smartfonów oraz tabletów. Stały się one popularne dzięki rozwojowi m-commerce, czyli sklepów dostępnych właśnie na tego rodzaju urządzenia. Aby ułatwić każdorazową zapłatę w sklepie internetowym lub w innym serwisie, zaczęły powstawać specjalne systemy płatności mobilnych pozwalające na zapłatę nawet jednym kliknięciem, czyli maksymalnie wygodnie, ale jednocześnie bezpiecznie.

Systemy tego rodzaju bazują przede wszystkim na płatnościach kartami, które podpinamy do konta w sklepie lub w innym serwisie, który korzysta z systemu płatności, na przykład bm.pl. Dane karty są wtedy zapamiętywane i nie musimy wprowadzać ich za każdym razem, gdy chcemy wykonać płatność. Gdy płacimy, po prostu potwierdzamy wykonanie zapłaty jednym kliknięciem. Nie musimy przy tym obawiać się o bezpieczeństwo danych karty. Połączenia są szyfrowane, dlatego dane nie dostaną się w niepowołane ręce.

Gdzie najwygodniej zapłacimy mobilnie?

Jak już wspomnieliśmy, systemy płatności mobilnych, na przykład takie jak bm.pl są obecnie dostępne w wielu sklepach internetowych, ale również spotkamy się z nimi w wielu innych serwisach. Przykładowo możemy zapłacić tak za przejazd taksówką, za wypożyczenie samochodu, za zakupienie aplikacji na swój telefon czy tablet czy też za dostęp do serwisów, na przykład ulubionej gazety.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here