praca

Poszukiwanie pracy nie jest łatwym procesem, który może trwać przez wiele miesięcy. Ale jeśli wiesz, jak szukać, wynik można osiągnąć bardzo szybko. Jakie kroki należy podjąć, aby znaleźć interesującą pracę?

Jak znaleźć dobrą pracę?

Krok 1. Wyobraź sobie idealne miejsce pracy

Tylko Ty wiesz, które miejsce pracy jest dla ciebie odpowiednie i dlaczego obecne miejsce nie jest dla ciebie odpowiednie. Odpowiedz szczerze na kilka pytań:

– Jakie obowiązki chciałbyś wykonywać?
– W jakiej firmie chcesz pracować-w małej czy dużej?
– Która kultura korporacyjna jest ci najbliższa?
– Co cię motywuje i demotywuje?

Odpowiadając na te pytania, automatycznie zawężasz wyszukiwanie, nie zwracasz uwagi na nieodpowiednie oferty pracy i możesz powiedzieć, gdzie i kim chcesz pracować. Takich kandydatów doceniają rekruterzy i potencjalni pracodawcy — łatwo jest się z nimi komunikować, a następnie pracować.

Krok 2. Praca. Określ, w jakiej dziedzinie chcesz się rozwijać

Odpowiedz sobie na pytanie: czy będziesz pracować w tej samej dziedzinie, czy radykalnie zmienisz zakres działalności? Jeśli nie masz doświadczenia w żadnej dziedzinie, musisz wyjaśnić, dlaczego zdecydowałeś się spróbować swoich sił w nowej roli. Potencjalni pracodawcy oczekują pewności od kandydatów. Ważne jest, aby wiedzieli, czy pracownik pozostanie w firmie przez długi czas, czy naprawdę tego chce. Więc najpierw wyjaśnij sobie swoją decyzję, a następnie uzasadnij ją podczas rozmowy kwalifikacyjnej. I unikaj wyrażenia „chcę spróbować, jestem ciekawy”.

Krok 3. Nie zwlekaj z poszukiwaniem pracy na później

Jeśli czujesz, że nadszedł czas na zmianę pracy, nie ciągnij ani nie szukaj wymówek. Poszukiwanie pracy jest zwykle czasochłonnym procesem, który może zająć średnio trzy miesiące.

Najpopularniejszymi sezonami poszukiwania pracy są nadal jesień i wiosna. W tym czasie rośnie liczba wolnych miejsc pracy i aktywność osób poszukujących pracy.

Krok 4. Zaktualizuj CV

Przeanalizuj swoje CV, dodaj aktualne informacje o poprzednich miejscach pracy, zdobytych umiejętnościach. Nikt lepszy od ciebie nie zna wszystkich Twoich korzyści. Będziesz miał okazję zaprezentować się na rozmowie kwalifikacyjnej, ale wyzwaniem numer jeden jest, aby zostać zauważonym i wyróżnionym spośród szerokiej gamy kandydatów.

Przygotuj CV osobno dla każdego interesującego cię stanowiska. Nie zapominaj, że CV powinno być pouczające, a jednocześnie łatwe do zrozumienia. Wtedy wymarzona praca będzie bliżej Ciebie.

Krok 5. Korzystaj ze specjalistycznych stron

Zamieść CV na wyspecjalizowanych stronach w poszukiwaniu pracy, zawsze jest wystarczająco dużo ofert pracy na różne stanowiska. Prawie wszystkie duże międzynarodowe i rosyjskie firmy publikują otwarte oferty pracy na takich zasobach.

W reklamach natychmiast zobaczysz listę rzekomych obowiązków, wymagań i dopuszczalnego widelca wynagrodzenia. Pomoże Ci to ustalić, czy sam kwalifikujesz się do tego wakatu, a także jak atrakcyjny jest dla ciebie.

Krok 6. Użyj networking

Innym popularnym sposobem, w jaki wielu z tych, którzy decydują się na zmianę pracy, jest znalezienie odpowiedniego miejsca przez przyjaciół i znajomych. Czasami mogą naprawdę doradzić, gdzie się zwrócić lub polecić Ci wakat. Dlatego nie wahaj się porozmawiać o tym, czego szukasz, na spotkaniach towarzyskich lub profesjonalnych wydarzeniach w swojej branży.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here