Coraz większa ilość Polaków zmaga się z poważnym zadłużeniem. Jest to dla nich nie tylko sytuacja wymagająca finansowo, ale też bardzo stresująca i nerwowa. Może się wydawać, że nie ma z niej wyjścia, ale w rzeczywistości są pewne kroki, które można podjąć, aby ustabilizować swoje finanse. W takim razie, jak wyjść z długów?
Konsolidacja zobowiązań
Konsolidacja pozwala na połączenie wielu zobowiązań w jedno. Działa na bardzo prostej zasadzie – nowy kredytodawca spłaca wskazane mu kredyty w naszym imieniu, a my następnie zwracamy mu wydaną kwotę poprzez płatności ratalne. Dużą zaletą konsolidacji jest fakt, że rata kredytu konsolidacyjnego jest niższa niż suma rat połączonych zobowiązań. Oznacza to, że po konsolidacji płacimy nie tylko mniejszą ilość rat, ale także mniejszą kwotę.
To świetne rozwiązanie dla osób, które spłacają jednocześnie wiele zobowiązań i chciałyby mieć więcej miejsca w domowym budżecie bądź obawiają się, że nie będą w stanie regulować wszystkich długów w terminie.
Jednocześnie trzeba wskazać, że samodzielne przeprowadzenie konsolidacji jest bardzo trudne. Uzyskanie pozytywnej decyzji kredytowej w wielu przypadkach wymagało będzie pomocy dobrego pośrednika kredytowego, którego znaleźć można tutaj: https://splatakredytow.pl/. Z jego wsparciem nie dość, że kredyt uda się otrzymać, to jeszcze będzie on udzielony na korzystnych warunkach.
Restrukturyzacja kredytów
Warto wiedzieć, że parametry kredytu nie muszą pozostawać takie same przez cały okres jego spłaty. Banki dają kredytobiorcom możliwość restrukturyzacji zaciągniętego zobowiązania, aczkolwiek wymaga to ich zgody, więc nie zawsze będzie możliwe. Restrukturyzacja to coś, co warto rozważyć, jeśli w obecnym kształcie kredyt jest zbyt trudny do spłaty.
Dwie główne formy restrukturyzacji to wydłużenie okresu spłaty i wakacje kredytowe. Wydłużenie okresu spłaty sprawia, że spłacać będziemy więcej rat niż pierwotnie przewidywała umowa kredytowa, ale za to będą one niższe. To rozwiązanie użyteczne w przypadku długoterminowych problemów finansowych.
Wakacje kredytowe to zaś kilkumiesięczna przerwa w spłacie części lub całości rat kredytu. Kredyt jest w związku z tym wydłużany bądź pominięte raty są dzielone na części i dodawane do kolejnych. Z uwagi na fakt, że po kilku miesiącach raty powracają w tej samej lub jeszcze wyższej wysokości, wakacje kredytowe sprawdzą się przede wszystkim przy krótkoterminowych problemach finansowych.
Podsumowanie
Wyjście z długów nie jest łatwe, ale nie jest też z pewnością niemożliwe. Nie należy ignorować posiadanych zobowiązań finansowych, ponieważ będą one cały czas tylko rosły, a z każdym dniem ich spłata będzie coraz trudniejsza. Warto dobrze przemyśleć swoją sytuację i szukać najlepszego rozwiązania, takiego jak na przykład konsolidacja kredytów.
Konsolidację da się przeprowadzić szybko, sprawnie, przy minimum formalności i na dobrych warunkach, ale wymaga to wsparcia eksperta. Skorzystanie z usług doświadczonego pośrednika, dostępnego tutaj: https://splatakredytow.pl/, oszczędzi nie tylko nasz czas, ale także pieniądze i nerwy.