Budowanie wizerunku na Instagramie

Każda firma czy osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą zdaje sobie sprawę jak ważne przy budowaniu wizerunku jest odpowiednie korzystanie z mediów społecznościowych. Dotyczy to zresztą każdego współczesnego użytkownika Internetu, zgodnie z zasadą, że jeśli nie ma Cię w mediach społecznościowych to nie istniejesz. Wkraczając na rynek pracy, zakładając nowy biznes, chcąc rozwinąć ten istniejący czy też marząc, by zostać influencerem, warto założyć konto na Instagramie i budować swój wizerunek. Tylko jak należy to robić? Od czego zacząć? Spróbujemy to przeanalizować punkt po punkcie.

1. Zdjęcie profilowe – przemyślane i dopasowane do contentu

W dzisiejszych czasach to spójny content jest tym, co sprawia, że jedne działalności rozkwitają, a inne utrzymują grono swoich obserwatorów. Jeśli tego brakuje jest bardzo trudno utrzymać zainteresowanie na Instagramie. Warto zacząć od odpowiedniego zdjęcia profilowego. Na pewno na koncie prywatnym czy osoby prowadzącej jednoosobową działalność powinno znaleźć się jej własne zdjęcie, najlepiej jak najbardziej opisujące to, czego dotyczy profil. Zatem na pewno trenerka fitness zadba o zdjęcie prezentujące jej dobrą formę, a dietetyczka może zapozować z owocem w dłoni. Jeśli chodzi o większe firmy to i one nie stronią od zdjęć prezentujących swoich przedstawicieli, ale raczej w ramach contentu, bo na stronie głównej profilu zwykle pojawia się logo firmy. To ono tworzy bowiem identyfikację wizualną. Trzeba zaznaczyć, że niezależnie czy jako zdjęcie profilowe ustawiona jest grafika, selfie czy portret, to każde musi być wysokiej jakości, bo będzie się pojawiało choćby w Insta Stories. Dlatego trzeba zadbać nie tylko o kompozycję, ostrość, ale również odpowiednie światło.

2. Odpowiednia nazwa i opis profilu

Konto na Instagramie powinno być spójne, dlatego opisy powinny być dopasowane do zdjęć i odwrotnie. Nazwa profilu jest ważna niezależnie czy jest to konto publiczne, prywatne, czy firmowe. Można użyć pseudonimu, oczywiście firmy powinny wybrać nazwę w tytule. Często logo zawiera nie tylko sygnet i logotyp, ale również slogan. Oczywiście sygnet znajduje się jako zdjęcie profilowe, natomiast slogan może być częścią nazwy profilu, zwłaszcza, jeśli nazwa firmy jest dość popularna. Opis profilu musi zawierać odnośniki do strony internetowej czy firmowego bloga, a nawet vloga, jeśli ten także jest prowadzony. W ten sposób całość staje się spójna. Nie można oczywiście zapomnieć także o emotikonach, które także mogą stać się charakterystyczne właśnie dla Twojego profilu. W opisie należy wykorzystać również hashtagi zawierające nie tylko nazwę firmy, ale również branżę czy kategorię, do której się odnosi. Kiedy profil zdobędzie już pewną popularność można pokusić się także o charakterystyczne hashtagi, które będa kojarzone właśnie z daną marką. Gdy prowadzi się kampanię, to jej nazwa także powinna stać się hashtagiem w opisie profilu, który wszak można edytować.

3. Zadbaj o jakość zdjęć wstawianych na Instagram i opisy

Niezwykle istotne znaczenie mają również filtry i tu warto zdecydować się na kilka, których będzie się używało do danych zdjęć, np. selfie, bothie, krajobrazowych czy grupowych, a także tzw. zdjęć z lotu ptaka, które są modnym sposobem przedstawienia produktów w sposób czytelny i estetyczny. Ładne zdjęcie to jeszcze nie wszystko, bo tych na Instagramie nie brakuje. Trzeba mieć przede wszystkim dobry pomysł. Najlepiej jeśli zdjęcie budzi różne skojarzenia, co można podkreślić odpowiednim hashtagiem. Dopracowane posty zyskują większe zasięgi co przekłada się na liczbę lajków na Instagramie. Jednak hashtagi nie powinny być jedynymi podpisami, gdyż warto pokusić się o dłuższy opis. Może być to nawet opowiadanie skorelowane ze zdjęciem, czyli użycie tzw. story tellingu jest wskazane. Każdy wpis powinien być zakończony zwrotem do czytelników zachęcającym ich do zostawiania komentarzy.

4. Czy ilość publikowanych treści ma wpływ na budowanie wizerunku na Instagramie?

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta. Twoja aktywność absolutnie ma wpływ na to jak postrzegają Cię Twoi followersi. Trzeba dać sobie czas na bycie online i offline, gdyż w ten sposób zwiększa się swoją wiarygodność prowadząc indywidualne konto. Firma oczywiście powinna być w stałej interakcji ze swoimi klientami, dlatego organizując konkursy czy kampanie reklamowe na Instagramie z hashtagowaniem, czyli możliwością stania się ambasadorem firmy na Instagramie, powinna aktywnie komentować i likować zdjęcia swoich klientów. Warto do celów marketingowych zatrudnić lub wydelegować jedną osobę, tak by móc zajmować się bieżącymi sprawami, a jednocześnie prowadzić aktywny e-marketing.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here