Jeśli właśnie założyłeś swoją pierwszą działalność gospodarczą, z pewnością zastanawiasz się, w którym banku otworzyć firmowy rachunek. Zanim dokonasz wyboru, dokładnie przeanalizuj oferty dostępnych na rynku instytucji finansowych. Wybór konta dla firmy to bardzo często decyzja na lata. Podjęta zbyt pochopnie, może być źródłem przykrych niespodzianek i… sporych strat finansowych.

Choć decyzja o wyborze firmowego konta może wydawać się nieskomplikowana, to tylko pozory. Biorąc pod uwagę specyfikę prowadzenia działalności oraz wynikające z tego tytułu obowiązki, wybór rachunku wcale nie jest zadaniem prostym.

Nie tylko wysokość opłat za prowadzenie konta firmowego

Analizując oferty poszczególnych banków warto zwrócić uwagę na wysokość opłat za prowadzenie rachunku. W przypadku firmowego konta nie jest to jednak najważniejszy parametr. Często zdarza się bowiem, że brak opłat za użytkowanie konta banki rekompensują sobie wysokimi kosztami przelewów. A tych – prowadząc firmę – może być naprawdę sporo.

Koszty przelewów międzybankowych

Opłaty za wynajem lokalu, usługi księgowe, towar, materiały biurowe czy usługi kurierskie – to tylko część kosztów, które każdego miesiąca ponosi przedsiębiorca. Jak nietrudno zgadnąć, zdecydowaną większość takich opłat należy uregulować przelewem. A to oznacza, że z firmowego konta w ciągu miesiąca „wyjdzie” od kilku aż do kilkudziesięciu płatności. Wybierając konto dla firmy zadbaj więc o to, aby przelewy międzybankowe były darmowe.

Koszty przelewów wewnątrzbankowych

Jeśli posiadasz w danym banku nie tylko konto firmowe, ale także osobiste, walutowe lub oszczędnościowe, sprawdź, jakie opłaty naliczy bank na przelewy wewnątrzbankowe. Darmowe przelewy w obrębie tego samego banku to możliwość swobodnego zarządzania kapitałem i przesyłania środków pomiędzy poszczególnymi kontami.

Koszty przelewów do ZUS-u i US

Jako przedsiębiorca będziesz zobowiązany do regularnego odprowadzania składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Twoim obowiązkiem będzie także opłacanie podatku dochodowego oraz VAT-u.  Przelewy do ZUS-u i US często są traktowane przez banki jako „przelewy specjalne”, a co za tym idzie dodatkowo płatne. Zanim otworzysz firmowy rachunek upewnij się, że za takie transfery nie zapłacisz ani złotówki.

Komfort użytkowania

Korzystanie z konta firmowego powinno być przede wszystkim łatwe i komfortowe. Nie chodzi przecież o to, aby skomplikowana struktura serwisu transakcyjnego i brak dostępu do podstawowych narzędzi utrudniły życie początkującemu przedsiębiorcy.

Możliwość zbiorczego podpisywania przelewów, intuicyjna nawigacja, książka adresowa, baza odbiorców zdefiniowanych oraz możliwość eksportu historii transakcji, przydatna przy zarządzaniu wieloma płatnościami z ułatwią ułatwią codzienne zarządzanie firmowym budżetem.

Ochrona danych

Bank, który traktuje swoich klientów w odpowiedzialny sposób, powinien zapewnić im maksimum bezpieczeństwa. Chodzi tu nie tylko o ochronę zgromadzonego kapitału, ale przede wszystkim o zabezpieczenie danych.

Skutecznym sposobem na zminimalizowanie ryzyka wyłudzenia danych logowania czy szczegółów karty może być zabezpieczenie dostępu do konta oraz wykonywanych transakcji hasłem i kodem z klucza elektronicznego (tokena).

Dodatkowe udogodnienia

Aby zapewnić sobie kompleksowe wsparcie w prowadzeniu biznesu, postaw na bank, który poza atrakcyjnym rachunkiem zaoferuje Ci również dodatkowe wsparcie.

Mowa tu nie tylko o linii kredytowej, która pomoże zachować płynność finansową i zrealizować intratne inwestycje. Równie ważna jest możliwość pomnażania firmowego kapitału, poprzez inwestycje w atrakcyjnie oprocentowane depozyty.

Ciekawą ofertę, skierowaną właśnie do przedsiębiorców posiada obecnie Toyota Bank.

Korzystając z usług Toyota Banku zyskasz dostęp do atrakcyjnie oprocentowanych depozytów. Będziesz mógł także uruchomić linię kredytową, która zapewni Twojej firmie finansowe bezpieczeństwo.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here