Ucz się angielskiego samemu

Nauka angielskiego w szkołach jest nudna. Często klasy są przepełnione, nauczyciele się nie starają, albo czekamy z materiałem, aż najgorszy uczeń spróbuje choć trochę przyswoić. Dlatego wiele osób chce się uczyć samemu. Tylko jak?

Przeczytaj uważnie słowo.

Spójrz na to słowo podczas nauki. Im częściej spoglądasz na słownictwo, tym szybciej masz zapamiętujesz poszczególne słowa – i tym mniej uważnie je czytasz. Tak więc może się zdarzyć, że od razu zapamiętasz odpowiednie słowo, ale dokładna pisownia nie jest dla Ciebie jasna. Więc zawsze patrzcie uważnie i czytajcie uważnie te słowa.

Zanurz się całkowicie w innym języku.

Odnosi się to nie tylko do nauki słownictwa, ale także do nauki języków w ogóle: im częściej i im bardziej zanurzasz się w danym języku, tym lepiej i łatwiej się go nauczysz. Korzystaj z każdej okazji, aby ćwiczyć i rozwijać swoje (słownictwo) umiejętności językowe. Porozmawiaj z native speakerami, wybierz się na wycieczkę językową lub porozmawiaj tylko po angielsku przez dwie godziny, na przykład, gdy spotkasz znajomego, który również uczy się angielskiego. Możesz także ułatwić sobie zanurzenie się w innym języku podczas zajęć: usuń wszystkie „kotwice językowe”, które rozpraszają Cię językowo i „zakotwicz w języku ojczystym”, od magazynów po „dzień dobry”.

Bądźcie pewni, dlaczego uczycie się angielskiego.

Jeśli odpowiesz na pytanie „Po co się tego uczę?” z „Cóż, do następnego testu!”, efekt motywacyjny jest oczywiście bardzo ograniczony. Upewnij się więc, że na dłuższą metę rozumiesz, na co się uczysz – na przykład, aby móc komunikować się z przyjaciółmi, gdy jesteś na wakacjach sam. Albo po to, abyś mógł wpisać znajomość języków obcych do swojej aplikacji o pracę. A może przez ten rok za granicą, o którym marzyłeś po szkole. Bez względu na to, co myślisz: Jeśli znajdziesz lepszy powód niż „na test”, twoja motywacja wzrośnie. Staraj się też nie myśleć o słownictwie jako o obowiązku, ale jako o narzędziu językowym. Z każdym nowym słowem, którego się uczysz, wypełniasz swój zestaw narzędzi – i masz coraz więcej narzędzi do komunikacji.

Przeglądaj stare słownictwo od czasu do czasu.

Od czasu do czasu należy również przejrzeć stare słownictwo. Wystarczy na przykład przejrzeć poprzednie rozdziały w podręczniku i sprawdzić, czy jakieś słowa nie wydają Ci się nieznane. W ten sposób możesz sprawdzić, które słownictwo utkwiło w twojej głowie tylko na krótko i zostało już przez ciebie zapomniane. Prawdopodobnie odkryjesz również pewne podobieństwa i osobliwości, które zauważysz dopiero później; zobaczysz dzięki regularnościom i zobaczysz swoje sukcesy. To bezpośrednio zmotywuje Cię do nauki nowego słownictwa.

Używaj różnych mediów.

Aby skonsolidować i rozszerzyć swoje słownictwo w dłuższej perspektywie czasowej, poszukaj mediów, które Ci się podobają: Na przykład, w przypadku filmów, serii lub książek, można wybrać oryginalne wersje i w ten sposób, oprócz filmu i zabawy w czytaniu, również trochę poćwiczyć. W ramach dodatkowego treningu można również zmienić ustawienia językowe na smartfonie lub na przykład przy następnym wyszukiwaniu w Google wyświetlane są tylko angielskie hity.

 

Sprawdź się, zobacz czy znasz te słówka: https://www.e-angielski.com/popularne-slowa i określ swój poziom językowy!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here