Opłata przygotowawcza

Opłata przygotowawcza to jeden z dodatkowych kosztów zobowiązania finansowego, z którym mogą spotkać się przede wszystkim klienci pozabankowych instytucji finansowych. Jeśli więc spotkałeś się z tym określeniem w ofercie pożyczki, która Cię interesuje, to powinieneś wiedzieć, na czym dokładnie polega taka opłata. Razem ze specjalistami kredytowymi Habza Finanse wyjaśnimy Ci, na czym polega opłata przygotowawcza i jaki jest jej koszt.

Czym jest opłata przygotowawcza?

Mimo że opłata przygotowawcza jest kosztem pożyczki, który spotyka się coraz rzadziej, to warto wiedzieć, na czym on polega w razie, jakby firma, w której chcesz pożyczyć pieniądze, wymagała wniesienia takiej opłaty. W większości firm nowi klienci mogą liczyć na różnego rodzaju promocje, dzięki którym wzięcie chwilówki jest naprawdę opłacalne. Dopiero przy kolejnych zobowiązaniach mogą pojawić się opłaty takie jak: prowizje, odsetki i opłaty administracyjne.

Większość firm pożyczkowych zrezygnowała z pobierania opłaty przygotowawczej przez ograniczenia, które wprowadziła nowelizacja ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 roku o zmianie ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym oraz innych ustaw. W nowych przepisach znajdziemy informacje dotyczące ograniczeń związanych z pozaodsetkowymi kosztami kredytu. Nie mogą one przekraczać sumy 25% kwoty pożyczki (część stała) oraz 30% tej kwoty w stosunku rocznym.

Opłata przygotowawcza miała za zadanie zrekompensować pożyczkodawcy koszty, które wiążą się z analizą zdolności kredytowej. Takie działania zajmują trochę czasu, dlatego taka opłata miała zrekompensować nakład pracy, jaki muszą w to włożyć pracownicy prywatnej instytucji finansowej.

Wysokość opłaty przygotowawczej – jak ją sprawdzić?

Przed podpisaniem umowy z pożyczkodawcą powinieneś dokładnie sprawdzić jej warunki oraz obliczyć wszystkie koszty, jakie składają się na dane zobowiązanie. Warto zaznaczyć, że poinformowanie o kosztach zobowiązaniach należy do obowiązków pożyczkodawcy – może to zrobić podczas rozmowy na temat danej oferty.

Informacje o kosztach muszą się również znaleźć w umowie pożyczki, a żadne kwoty nie mogą zostać zatajone przed pożyczkobiorcą. Warto też skorzystać z kalkulatorów, które znajdują się na stronach internetowych firm pożyczkowych. W łatwy i szybki sposób pozwolą Ci one obliczyć czy dana oferta jest opłacalna i ile pieniędzy będziesz musiał oddać.

Czy opłata przygotowawcza podlega zwrotowi?

Skoro już wiesz, na czym mniej więcej polega opłata przygotowawcza, kiedy jest pobierana i że raczej nie spotkasz się z nią w przypadku kredytu https://splatapozyczek.pl/kredyt-konsumpcyjny/ to warto wspomnieć o tym, czy podlega ona zwrotowi. Jak wiadomo, zaciągnięcie pożyczki powinno być przemyślaną decyzją. Czasem jednak okazuje się, że tuż po zaciągnięciu pożyczki chcemy z niej z różnych względów zrezygnować.

Pożyczkobiorca ma prawo odstąpić od umowy w terminie 14 dni od momentu jej podpisania. Wtedy może on oczekiwać, że pożyczkodawca odda prowizję. Jeśli chodzi jednak o opłatę przygotowawczą, to została ona pobrana za już wykonane czynności. Z tego względu pożyczkodawca nie ma obowiązki oddawać pieniędzy, które pobrał od swojego klienta. Warto więc dobrze się zastanowić, zanim podpiszesz umowę pożyczkową.

Przed zaciągnięciem zobowiązania finansowego zastanów się, czy na pewno jest Ci ono potrzebne. W przeciwnym razie możesz stracić pieniądze, które były, chociażby przeznaczone na poczet opłaty przygotowawczej. Zazwyczaj nie jest to duża suma, jednak zawsze mogłaby ona zasilić domowy budżet, a nie konto firmy pożyczkowej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here