Okna PCV

Kiedy budowa domu nabiera tempa, a mury intensywnie pną się do góry, wiadomym jest, że kolejnym etapem wyboru materiałów będą okna. To one są kluczowym elementem, nad którym warto się zastanowić i podjąć przemyślaną decyzję, ponieważ pełnią wieloletnią funkcję cieplną, oraz stanowią walor estetyczny, spójny z bryłą budynku. Czym jednak kierować się podczas zakupu stolarki okiennej?

Okno „oknem na świat”

Najbardziej popularnym typem okuć są okna PCV, których produkcja jest masowa, jak i sama sprzedawalność. Charakteryzują się dużą wytrzymałością, lekkością, a także bogatą paletą kolorystyczną co sprzyja wyborom konsumentów.

Zobacz poradnik okienny: http://oknotest.pl/poradnik-okienny

Nie jest tajemnicą, że zamontowane okna spotykają się z wieloma oporami, głównie pochodzenia atmosferycznego, na które muszą być odporne, stąd też wynikają różnice w ich konstrukcji, a także i cenie. Wszystkie czynniki, kształtujące okno powinny być odporne na działania temperatur, wilgoci, opadów, wiatru a nawet grawitacji. Oprócz tego przeszklenie powinno solidnie izolować dźwięki dochodzące z zewnątrz, oraz stanowić barierę antywłamaniową. Różne właściwości okien dzielą je na wiele kategorii, a producenci chcąc dotrzeć do klienta, wymyślają coraz to nowsze rozwiązania. Wspólnym jednak czynnikiem, który w dużej mierze wpływa na jakość i funkcjonalność stolarki okiennej, jest jej prawidłowy montaż.

Okno opakowane w komory

To, co widoczne z zewnątrz i zamontowane do ściany, czyli rama okienna wraz z szybami jest tylko opakowaniem całej konstrukcji, która to ma wpływ na jakość produktu. Najważniejszym elementem jest jednak kształtownik, czyli to, co wypełnia przestrzeń plastikowej ramy. Chodzącym przekonaniem, o którym często wspominają sprzedawcy jest liczba komór, które dzielą wnętrze okna i mają mieć wpływ na jego solidność i atrybuty funkcjonalne. Wśród wielu rozwiązań można zatem dostrzec okna jedno, dwu i wielokomorowe. Pierwszym sygnałem, jaki trafia do klienta, to myśl, że więcej znaczy lepiej, ale nie jest to do końca prawdą. Trafnym porównaniem obrazującym brak zasadności tej teorii jest to, iż dzieląc budynek ściankami działowymi, nie zyskuje się w nim dodatkowej przestrzeni, a jedynie zmienia się efekt wizualny układu pomieszczeń. Zamknięte w komorach kształtownika powietrze stanowi naturalny izolator chroniący przed utratą ciepła. Im większa powierzchnia komory, tym więcej powietrza, a tym samym lepsza izolacja. Nadinterpretacją jest więc twierdzenie, że liczba komór ma przekład nad jakością okna, ponieważ świadczą o tym liczby.

Szyba w ramie

Właściwości okien PCV zależą także od wyboru szyb, których powierzchnia przekłada się na termoizolację, oraz akustykę. Najczęściej spotykaną jednostką, stosowaną w okuciach okiennych są szyby jednokomorowe niskoemisyjne typu termofloat, które zespala się często do trzech powłok, tworząc popularne szyby trzykomorowe. Sama konstrukcja tej powierzchni składa się ze szkła, powłoki niskoemisyjnej, oraz przestrzeni wypełnionej powietrzem lub gazem szlachetnym. Dodatkiem są także systemy uszczelniające i pochłaniacze wilgoci. Zespolenie trzech takich szyb daje ogromne zabezpieczenie termoizolacyjne, ale także solidnie wygłusza zewnętrzne dźwięki.

Jak zatem widać, cała konstrukcja okna, widoczna gołym okiem jako niepozorny kształt, który można otwierać i zamykać, przesuwać lub składać, to zespół silnie współpracujących z sobą podzespołów, które nieustannie pracują nad utrzymaniem ciepła i ciszy w domach. Zanim więc wybierzemy się do salonu sprzedaży, aby wybrać odpowiedni dla siebie model, warto dowiedzieć się na co zwrócić uwagę, aby nie dać sobie wmówić rzeczy, które nijak mają się do rzeczywistości. Nikt nie jest ekspertem w każdej dziedzinie, ale znajomość podstaw znacząco ułatwia życie. O tym jak wybrać okna PCV możemy wiedzieć sami, a wiedza przekazywana przez sprzedawcę może to pogłębić lub skonfrontować. Najważniejsze jest, aby wybrać taki model, który dzięki wszystkim swoim właściwością, będzie sprawował się przez długie lata, ciesząc domowników ciszą i ciepłem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here