Jak wygląda dochodzenie odszkodowań w Polsce?

Walka o odszkodowanie to długi proces, który wymaga od nas cierpliwości i silnej woli. Warto jednak wiedzieć, jak on przebiega i jakie ryzyko ze sobą niesie. Kto może nam w tym pomóc?

Na jakiej drodze prawnej dochodzimy odszkodowań?

Ustalenie sprawcy przestępstwa oraz pociągnięcie go do odpowiedzialności to główny cel postępowania karnego. Wówczas orzeczenie, które wydaje sąd musi uwzględniać prawnie chronione interesy pokrzywdzonego. Mowa tu o odszkodowaniu lub zadośćuczynieniu. Pierwszy typ odnosi się do obowiązku wyrównania strat materialnych. Drugi natomiast jest finansową rekompensatą za krzywdy, których nie można przeliczyć na pieniądze. Mowa więc tu chociażby o obrażeniach zdrowotnych. Podstawą prawną, która umożliwia dochodzenie odszkodowań, jest art. 46 § 1 kodeksu karnego. W myśl tego przepisu sąd może orzec o naprawieniu szkody w całości lub części. Dochodzenie odszkodowań na tym etapie wydłuży z pewnością proces i nie zagwarantuje optymalnej rekompensaty. Dlatego droga cywilnoprawna jest w tym przypadku uzasadnionym wyborem. Może jednak się odbyć dopiero po zakończeniu sprawy karnej. Wówczas poszkodowany, powołując się na orzeczenie sądu, może złożyć wniosek o wszczęcie postępowania cywilnego. W tym wypadku czas oczekiwania także nie należy do najkrótszych. Wniesie sprawy na wokandę to czas nawet sześciu miesięcy. Sam proces zaś może trwać kolejne osiem. W tym czasie odbędzie się około pięciu rozpraw, w czasie których przesłuchane zostaną strony postępowania, świadkowie, czy biegli.

Dochodzenie odszkodowań – jakie koszty należy ponieść?

Rozpoczęcie procesu wiąże się oczywiście z poniesieniem kosztów procesowych. Co do nich możemy zaliczyć? Dochodzenie odszkodowań wiąże się z opłatą od pozwu, która wynosi 5%  wartości przedmiotu sporu. Poza tym musimy liczyć się z opłaceniem biegłych sądowych i opłatą skarbową od pełnomocnictwa. Ta ostatnia wynosi obecnie 17 złotych. Składając wniosek musimy także liczyć się z tym, że w przypadku przegrania sprawy, będziemy musieli pokryć koszty pełnomocnika strony przeciwnej. Jeśli chcemy uzyskać dokładne informacje na temat naszej sytuacji, to warto udać się do kancelarii. Jedną z nich znajdziesz pod tym linkiem http://www.kancelaria-ciesielski.pl. Dochodzenie odszkodowań z pomocą prawnika będzie o wiele łatwiejsze. Wszelkimi kwestiami w naszej sprawie zajmie się nasz pełnomocnik, a my zyskamy w ten sposób komfort psychiczny. Jeśli więc potrzebujesz pomocy prawnej – nie zwlekaj i poszukaj osoby, która pomoże ci rozwiązać twój problem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here