Faktoring w praktyce – poznaj przykładowe sytuacje, kiedy usługa ta może okazać się bardzo pomocna dla przedsiębiorcy

Prowadzisz firmę? Sprzedajesz, produkujesz, dystrybuujesz? Jeśli wystawiasz faktury z odroczonym terminem płatności, faktoring pomoże Ci utrzymać finansową płynność i uniknąć finansowych kryzysów. W dzisiejszym artykule sprawdzimy, kiedy taka usługa okaże się dla przedsiębiorcy szczególnie pomocna.

Wciąż bardzo niewielu przedsiębiorców wie, czym jest faktoring. Choć takie pojęcie często „obija im się o uszy”, nie zadają sobie trudu, by dokładniej zgłębić temat. To spory błąd.

Ta usługa może przynieść firmie prawdziwy ogrom korzyści.

Pomoże uniknąć ryzyka niezapłaconych faktur, utrzymać płynność finansową i precyzyjniej planować firmowy budżet.

Według informacji, udostępnionych przez Polski Związek Faktorów wynika, że w 2016 roku faktorzy sfinansowali aż 7 498 946 faktur. To prawie milion więcej niż rok temu (6 566 213) i ponad 2 miliony więcej niż w 2014 roku (5 474 853).

Wyraźnie widać więc, że popularność tej usługi rośnie w bardzo dynamicznym tempie.

Jak działa faktoring?

Faktoring jest dedykowany firmom, które sprzedają produkty i usługi z odroczonym terminem płatności (np. 90 dni).

Jest on nabyciem praw do pieniężnej wierzytelności handlowej przed wystąpieniem terminu tej płatności.

W praktyce oznacza to, że faktor (np. bank) przelewa na konto przedsiębiorcy określoną kwotę, regulując całość lub część faktury. Jeszcze zanim zrobi to kontrahent.

Jeśli współpraca faktoringowa jest przeprowadzana w odpowiedni sposób, może przynieść realne korzyści wszystkim jej stronom.

Faktorant, czyli firma, która wystawia fakturę otrzyma pieniądze nawet w ciągu kilku godzin. Dłużnik faktoringowy, czyli kontrahent faktoranta może zrealizować płatność w ciągu planowanych 90 dni. Faktor zarabia dzięki prowizji, naliczonej od zrealizowanej transakcji.

Korzyści faktoringu w praktyce

Usługa faktoringu sprawdzi się przede wszystkim w przypadku firm, które z powodów odroczonych terminów płatności popadały dotąd w finansowe tarapaty. Konieczność oczekiwania na płatność nawet przez 90 dni może skutecznie zaburzyć stabilność nawet świetnie prosperującego przedsiębiorstwa. Brak środków na wypłatę wynagrodzeń, realizację bieżących celów, zakup towarów czy inwestycje mogą poważnie osłabić kondycję firmy, zdemotywować pracowników i przełożyć się na relację z klientami.

Choć wiele podmiotów zdecyduje się na „łatanie finansowych dziur” przy pomocy kredytu, faktoring góruje nad z nim z kilku istotnych powodów.

W przeciwieństwie do kredytu nie zmniejsza zdolności kredytowej. Firmy, które w niedalekiej przyszłości planują pozyskanie środków np. na inwestycje, zdecydowanie docenią ten walor.

Kolejnym plusem faktoringu jest brak konieczności posiadania zdolności kredytowej, niezbędnej do zaciągnięcia kredytu. O finansowanie w drodze faktoringu może ubiegać się

firma, która spełnia podstawowe kryteria, stawiane przez bank (lub inną instytucję faktoringową).

Taki sposób finansowania nie wymaga także ustanawiania dodatkowego zabezpieczenia (np. hipoteki). Będzie więc doskonałym rozwiązaniem dla podmiotów, które nie mogą pochwalić się jeszcze imponującym kapitałem.

Podpisując umowę z faktorem możesz otrzymać pieniądze już w ciągu kilku godzin. To niezwykle komfortowe rozwiązanie dla firm, które potrzebują pieniędzy „na już”, a najlepiej „na wczoraj”.

Przede wszystkim bezpieczeństwo

Choć usługi faktoringu wiążą się z koniecznością uiszczenia prowizji, czasem zdecydowanie warto ponieść jej koszt. Dla wielu polskich firm zamiast wyższej rentowności liczy się bezpieczeństwo i „pewność jutra”.

A to faktoring jest w stanie zapewnić w 100 procentach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here