Efektywne samokształcenie się – jak robić to skutecznie?

We współczesnym świecie tak naprawdę niewiele rzeczy jest pewnych. Nieustannie coś się zmienia, ludzie zaś muszą dostosowywać się do nowych realiów. Zdobyte raz wykształcenie i umiejętności nie gwarantują sukcesu oraz zatrudnienia. Stąd też tak ważne jest to, by się rozwijać i kształcić – jeżeli ktoś przestanie to robić, jego szanse na powodzenie na rynku pracy drastycznie spadają. Poza tym warto kłaść nacisk na ten aspekt dla siebie samego – daje to mnóstwo satysfakcji.

Duże możliwości

Obecnie w obszarze samokształcenia możliwości jest naprawdę mnóstwo. Niezwykle istotne jest przy tym odpowiednie nastawienie. Wiele osób traktuje naukę w kategoriach przymusu – w takim układzie na dłuższą metę nie da się zdziałać niczego konstruktywnego. Oczywiście, nierealne jest utrzymywanie motywacji przez cały czas na wysokim poziomie, niemniej jednak entuzjazm i szczera chęć poszerzania zakresu wiedzy są wielce wskazane.

Trzeba również porządnie zastanowić się nad kierunkami rozwoju oraz dziedzinami, które przy tej sposobności zostaną wzięte pod uwagę. Mija się z celem robienie czegoś tylko dlatego, że jest to modne i popularne. Jeżeli dla przykładu kogoś nie interesuje marketing, nie powinien na siłę się nim zajmować. Z drugiej zaś strony opłaca się próbować nowych rzeczy – otwartość umysłu w samokształceniu odgrywa niebagatelną rolę.

Konkretny plan

Ktoś, komu zależy na tym, by efektywnie się rozwijać i uczyć, powinien na dobry początek wyznaczyć sobie cele, które pragnie osiągnąć. Muszą być one mierzalne, osiągalne oraz osadzone w konkretnych ramach czasowych – co oznacza, że trzeba określić termin ich realizacji. Zazwyczaj jest to przedsięwzięcie na niemałą skalę – sprawdzi się tutaj metoda małych kroków polegająca na podzieleniu jednego dużego celu na kilka mniejszych. Takie podejście do tematu pozwala uniknąć szybkiego zniechęcenia się – niejednokrotnie jest tak, że ludzie porywają się z przysłowiową motyką na słońce, przez co momentalnie tracą zapał do działania. Trzeba rzecz jasna uzbroić się w cierpliwość i wykazać konsekwencją – rezultaty nie będą bowiem widoczne od razu. Cały plan powinien odznaczać się spójnością, dzięki czemu będzie łatwiej wdrożyć go w życie.

Kolejna sprawa to taka, by pozbyć się wstydu. Niektórym głupio jest się o coś zapytać, ponieważ wydaje się im, że wyjdą na ignorantów. Tymczasem nikt nie ma obowiązku znać się na wszystkim – nie kalkuluje się udawać mądrzejszego niż jest się w rzeczywistości, a zadawanie pytań świadczy o dociekliwości i chęci uzupełniania braków.

Efektywny rozwój – sprawdzone sposoby

Sposobów na efektywne rozwijanie się jest wiele. Jak zatem robić to z dobrym skutkiem? Oto kilka sprawdzonych i przydatnych metod.
• Kursy i warsztaty – na rynku nie brakuje aktualnie tego typu propozycji. Oferta jest bogata i mocno zróżnicowana, w związku z czym każdy znajdzie coś interesującego dla siebie. Spora część szkoleń jest odpłatna – niekiedy uczestnictwo w nich wiąże się ze sporym wydatkiem, aczkolwiek dostępne są także niedrogie oraz darmowe kursy. Grunt to rozejrzeć się i skorzystać z okazji. Jeżeli ktoś z pewnych względów nie ma możliwości wzięcia udziału w warsztatach stacjonarnych, zawsze ma alternatywę w postaci szkoleń internetowych – ta forma wzbudza obecnie spore zainteresowanie. Ciekawych i atrakcyjnych cenowo inicjatyw pojawia się w sieci dużo.
• Studia podyplomowe – jeśli ktoś na ukończone studia wyższe oraz dysponuje stosownymi środkami finansowymi, może rozważyć kolejny krok w postaci kierunków podyplomowych. To opłacalna inwestycja dająca większe szanse na znalezienie lepiej płatnej pracy.
• Fachowa literatura – jej czytanie zdecydowanie poszerza horyzonty i pozwala stać się człowiekowi lepszym ekspertem w wybranej dziedzinie. Nie od dziś wiadomo, że warto uczyć się od najlepszych. Sporym ułatwieniem jest dzisiaj powszechny dostęp do specjalistycznej literatury – od tego są księgarnie, salony prasowe, biblioteki oraz e-booki. Istotna jest przy tym umiejętność korzystania z innowacyjnych metod przyswajania wiedzy – z typowo akademickiego myślenia pożytku tu raczej nie będzie.
• Konferencje – tego typu wydarzenia są organizowane de facto we wszystkich branżach, a wielkim ich plusem jest to, że prezentują się podczas nich profesjonaliści specjalizujący się w określonych dziedzinach. To idealny sposób na zdobywanie nowych informacji.

Pomocne wskazówki

W efektywnym uczeniu się przydatne okazują się poniższe wskazówki:
• Robienie notatek i korzystanie z nich – warto zadbać o to, by były uporządkowane tematycznie i chronologicznie, świetnie sprawdzają się przy tej okazji kolorowe fiszki i markery oraz segregatory.
• Czytanie na głos – słowa, które zostają wypowiedziane na głos, lepiej utrwalają się w pamięci.
• Elementy humorystyczne – pomagają zapamiętywać różne trudne rzeczy, można np. wymyślić zabawną rymowankę czy akronim.
• Uczenie się w grupie – w wielu przypadkach jest niezwykle skuteczne. Dzielenie się notatkami, wzajemne odpytywanie się etc. – to działa.
• Brak zaległości – najlepiej uczyć się na bieżąco. Zaległości ciężko jest nadrobić. Jeśli ktoś uczy się systematycznie, prościej mu jest powtórzyć cały materiał.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here